Krasnoludek i "Heil Hitler"

Prokuratura w Norymberdze zezwoliła na pozostawienie w miejskiej galerii sztuki ogrodowego krasnoludka, który wznosi ramię w hitlerowskim pozdrowieniu, ponieważ uznała, że nie chodzi tu o apologię nazizmu, lecz o jego parodię.

"Jest wystarczająco jasne, że postać wystawionego w galerii krasnoludka wyraża odrzucenie pewnej ideologii, a nie odwrotnie" - uzasadniają przedstawiciele prokuratury odrzucenie pozwu przeciwko twórcy figury krasnoludka, rzeźbiarzowi Ottmarowi Hoerlowi.

W Niemczech eksponowanie hitlerowskich symboli i hitlerowskie pozdrowienie są surowo zabronione i mogą być karane więzieniem. Jednak w tym wypadku prokuratura uznała, że pomalowany na złoty kolor ogrodowy krasnoludek unoszący ramię w hitlerowskim pozdrowieniu ośmieszał gest z czasów hitleryzmu.

Hoerl, profesor sztuk plastycznych, umieścił swego krasnala na zainaugurowanej niedawno wystawie w Norymberdze, co wzbudziło oburzenie części publiczności.

Pomalowane na jaskrawe kolory krasnoludki są odpowiadającą gustom wielu Niemców i Austriaków tradycyjną ozdobą ich ogródków przy domach jednorodzinnych.

Krasnoludek profesora Hoerla wyszedł ze sprawy cało. Jednak prokuratura w Norymberdze na wszelki wypadek uściśliła w uzasadnieniu swego orzeczenia, że jej werdykt nie oznacza zielonego światła dla powszechnego eksponowania w niemieckich ogródkach krasnoludków z ramieniem uniesionym w pozdrowieniu "Heil Hitler".

Każdy przypadek będzie rozpatrywany oddzielnie i wolno będzie eksponować w galeriach sztuki ogrodowe karzełki jedynie w przypadkach podobnych do tego, w jakim wystąpił krasnoludek Ottmara Hoerla.

Artysta prezentował wcześniej w Gandawie w Belgii wystawę, na której umieszczono 700 krasnoludków wznoszących ramię w hitlerowskim pozdrowieniu.

Sam Hoerl powiedział, że jego intencją było zaprezentowanie nazistów nie jako wysokich, jasnowłosych i atletycznych przedstawicieli aryjskiej "rasy panów", lecz jako dziwacznych i złowrogich ogrodowych karzełków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
24°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
16°C Środa
rano
18°C Środa
dzień
wiecej »