Historyczna inscenizacja zainaugurowała w niedzielę o świcie obchody 100-lecia bitwy pod Verdun, jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej. Centralne uroczystości upamiętniające walki, które pochłonęły życie setek tysięcy żołnierzy, zaplanowano na maj.
Od godziny 6.45 rano około trzystu osób zebrało się w lasach Caures (Bois de Caures), około 15 km od Verdun, czyli tam, gdzie wszystko zaczęło się 21 lutego 1916 roku - relacjonuje agencja AFP.
Wolontariusze z Francji i Niemiec, przebrani w mundury z epoki, rozpoczęli marsz przez las, czytali dokumenty historyczne i przypomnieli o lawinie pocisków artyleryjskich, które rozpoczęły tę największą bitwę w historii ludzkości.
Następnie odprawiono mszę świętą z udziałem 600 osób w nekropolii narodowej w Douaumont, niedaleko pola bitwy pod Verdun. We wspólnym monumentalnym ossuarium w Douaumont znajdują się prochy ok. 130 tysięcy poległych Francuzów i Niemców, których tożsamości nie dało się ustalić.
"Ważne jest, aby tu być, żeby uhonorować tych, którzy stracili życie. Ale również, żeby potwierdzić francusko-niemiecką przyjaźni w momencie, gdy na sile przybierają nacjonalizmy" - mówił po mszy francuski sekretarz stanu ds. pamięci i kombatantów Jean-Marc Todeschini.
W niedzielnej inscenizacji historycznej uczestniczyła m.in. grupa młodzieży z Francusko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (OFAJ).
29 maja 4 tysiące młodych Niemców i Francuzów weźmie udział w centralnych uroczystościach w Verdun z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande'a i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Przywódcy wygłoszą przesłanie pokoju, 32 lata po historycznym geście pojednania prezydenta Francois Mitteranda i kanclerza Helmuta Kohla.
Batalia pod Verdun zakończyła się w grudniu 1916r. Verdun pozostało w rękach Francuzów; walki te przeszły do historii jako "piekło Verdun" lub "młyn verdeński", ponieważ obie strony dziesiątkowały się wzajemnie i poniosły ciężkie straty. Według francuskich źródeł po stronie francuskiej i niemieckiej poległo ponad 300 tys. żołnierzy.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.