Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty wystartował

Najnowszym filmem Michaela Haneke "Biała wstążka" rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. Podczas trwającej do 2 sierpnia imprezy zostanie pokazanych ok. 550 filmów z 45 krajów świata, w tym ponad 250 filmów pełnometrażowych.

Pokaz filmu Haneke jest jednocześnie jego polską premierą. "Biała wstążka" została nagrodzona w tym roku Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Film Haneke jest próbą poszukiwania źródeł XX-wiecznych totalitaryzmów. Jego akcja toczy się przed I wojną światową w małym miasteczku w północnych Niemczech. Bohaterowie to młodzi członkowie kościelnego chóru, którzy stają się świadkami, ofiarami i prawdopodobnie również sprawcami fatalnych wydarzeń, które wstrząsną społecznością miasteczka.

Drugim filmem pokazanym w dniu otwarcia festiwalu będzie "Nimfa" w reż. Pen-ek Ratanaruanga, który jest jednym z czołowych przedstawicieli nowej fali kina tajskiego. To opowieść o duchach zamieszkujących tropikalny las, która nastrojem przypomina prozę Edgara Allana Poe.

W pierwszym dniu festiwalu będzie można również wysłuchać koncertu amerykańskiej artystki Lydii Lunch. To jedna z najbardziej wpływowych postaci niezależnej sceny muzycznej, która oprócz tworzenia muzyki, pisze, fotografuje i gra w awangardowych filmach.

Jak podkreślają organizatorzy, wydarzeniem festiwalu będzie pokaz najnowszego filmu Pedro Almodovara "Przerwane objęcia". Obraz zostanie pokazany wraz z filmem, który był bezpośrednią inspiracją dla hiszpańskiego reżysera - "Noc i miasto" w reż. Julesa Dassina.

W najważniejszym konkursie festiwalu - Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty - znajdzie się 14 filmów - m.in. "Jezioro" francuskiego reżysera Phillipe'a Grandrieux, brytyjski "Głód" Steva McQueena oraz rosyjski "Tlen" Ivana Vyrypayeva. W konkursie zostaną przyznane trzy nagrody: Grand Prix dla najlepszego filmu i 20 tys. euro, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Krytyków Filmowych. O tym, kto dostanie nagrodę Grand Prix, zdecyduje międzynarodowe jury pod przewodnictwem jednego z najwybitniejszych portugalskich reżyserów Joao Botelho.

W konkursie Nowe Filmy Polskie wystartuje z kolei 13 filmów, wśród nich zrealizowany przez Bolesława Pawicę i Jarosława Szodę "Handlarz cudów", "Hel" Kingi Dębskiej oraz "Las" Piotra Dumały - filmy te będą miały na festiwalu światowe premiery. Najlepszy obraz zostanie nagrodzony Wrocławską Nagrodą Filmową, którą ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, w wysokości 100 tys. zł (60 tys. dla reżysera i 40 tys. dla producenta). W tym konkursie zostanie również przyznana nagroda za debiut reżyserski, którą ufundował marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński. Zwycięzca otrzyma 40 tys. zł.

W tym roku po raz pierwszy w ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce, w którym wystartuje 12 pełnometrażowych, autorskich dokumentów, zainspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej. W programie m.in. autobiograficzny kolaż Agnes Vardy "Plaże Agnes" oraz "Rembrandt: oskarżam...!" Petera Greenawaya. Zwycięzca tego konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. euro.

Na festiwalu będą gościć sławy światowego kina, m.in.: Win Wenders, Peter Greenaway, Agnes Varda oraz Mike Figgis. Widzowie będą mogli spotkać się z reżyserami po seansach filmów ich autorstwa.

W ramach Ery, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędą się także m.in. plenerowe pokazy na wrocławskim rynku, w których można uczestniczyć bezpłatnie. Z kolei w Operze Wrocławskiej będą wyświetlane filmy nieme z muzyką graną na żywo, a we wrocławskim Arsenale wystąpi w ciągu 11 dni 26 zespołów muzycznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
31°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
26°C Czwartek
dzień
wiecej »