Katowicki Nikiszowiec bardziej przyjazny turystom

Katowicki Nikiszowiec - unikatowe w światowej skali stuletnie osiedle górnicze - ma stać się bardziej przyjazny turystom. W niedzielę ruszył tam punkt informacji turystycznej. Do obiegu wprowadzono też pamiątkową monetę o nominale 10 balkanów.

Nazwa monety nawiązuje do bezpłatnej kolejki wąskotorowej "Balkan Express". Od początków XX wieku aż do 1977 roku woziła ona ludzi z pobliskiego Giszowca do Nikiszowca oraz Szopienic. Zabytkowe osiedla Giszowiec i Nikiszowiec są dziś częścią Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, skupiającego największe atrakcje regionu, związane z rozwojem przemysłu.

Ulubiony przez filmowców Nikiszowiec to najbardziej niezwykła dzielnica Katowic. Jej centrum to zespół zwartych, trzykondygnacyjnych domów z czerwonej cegły. Wybudowała je w latach 1908-1919 spółka górnicza Georg von Giesche's Erben jako osiedle robotnicze przy kopalni Giesche. Projektantami byli twórcy sąsiedniego, pomyślanego jako miasto-ogród Giszowca, Emil i Georg Zillmanowie.

Termin otwarcie punktu informacji turystycznej i premiery balkanów wybrano nieprzypadkowo. W niedzielę odbywa się odpust w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Anny. To także okazja do pikniku, adresowanego do mieszkańców dzielnicy i turystów.

"Ten dzień jest okazją do integracji społeczności Nikiszowca i Janowa, promocji dzielnicy, a także pokazania kultury i wartości, jakimi szczyci się nasz region. Odpust św. Anny jest najważniejszym, obok Barbórki, świętem w Nikiszowcu" - powiedział rzecznik katowickiego magistratu, Waldemar Bojarun.

Wśród niedzielnych atrakcji są m.in. koncerty, plenery malarskie i jarmark sztuki. Przed kościołem można kupić tradycyjne śląskie ciasta (trwa też konkurs na najlepsze z nich), wyroby rękodzieła zrobione przez mieszkańców, ręcznie robioną biżuterię i ogórki kiszone specjalnie na tę okazję. Inna atrakcja to "śląski łobiod" - pokaz przygotowywania tradycyjnego śląskiego obiadu, z degustacją potraw. Dla dzieci przygotowano śląskie gry i zabawy.

Odpust-piknik jest inicjatywą lokalną, wspieraną logistycznie i finansowo przez Program Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu, działający w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach. Impreza jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pamiątkowe balkany, od niedzieli dostępne w Nikiszowcu, od poniedziałku będzie także można kupić w Centrum Informacji Turystycznej przy katowickim rynku. Balkany wybiła Miejska Poczta Doręczeniowa w Rybniku. Na awersie znajduje się herb miasta z napisem 10 balkanów, na rewersie symbol Katowic - hala "Spodka" i napis "Katowice - Miasto Wielkich Wydarzeń".

"Pomimo tego, że monety nie mają siły płatniczej, są doskonałym gadżetem przypominającym o pobycie w Katowicach, a przy okazji przypominającym historię miasta. W przyszłości, we współpracy z Mennicą Polską, chcielibyśmy wybić monety, które będą również środkiem płatniczym oraz gadżetem promującym Nikiszowiec" - zapowiedział rzecznik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »