Stolica Apostolska, przyjmując uchwalone w ub. r. przez ONZ Cele Zrównoważonego Rozwoju, odrzuciła jednostronną interpretację „zdrowia reprodukcyjnego”, która wiąże się z ideologicznym promowaniem antykoncepcji i aborcji.
Przypomniał o tym 8 marca w Rzymie przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” we wprowadzeniu do sympozjum, które zorganizowała ona wspólnie ze Światowym Ruchem Młodych (World Youth Alliance, WYA). Tekst odczytała podsekretarz tej Papieskiej Rady Flaminia Giovanelli.
Kard. Peter Turkson podkreślił, że kierowana przez niego dykasteria ściśle współpracuje z tą organizacją pozarządową od chwili jej powstania w 1999 r. Światowy Ruch Młodych działa już w ponad 160 krajach, w tym również w Polsce (od 2003 r.). Broni godności każdego ludzkiego życia od początku aż do naturalnej śmierci. Szerzy znajomość naturalnych metod regulacji poczęć, sprzeciwia się eksperymentom na embrionach i podkreśla znaczenie rodziny.
„Ta współpraca jest ważna i owocna. A to ze względu na podstawowe zaangażowanie obu naszych organizacji, by bronić godności każdego człowieka i opowiadać się za działaniami skoncentrowanymi na osobie ludzkiej, podejmowanymi przez nas czy to indywidualnie, czy globalnie” – stwierdził szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju. Zauważył, że Światowy Ruch Młodych „rozwija awangardowe programy wychowawcze i medyczne dla polepszenia opieki zdrowotnej nad kobietami w odpowiedzi na potrzeby wyrażane przez rządy, społeczeństwo obywatelskie i Kościół”. Przytoczył słowa Papieża Franciszka z encykliki Laudato si’, że „nauka i religia, wnoszące różne podejścia do rzeczywistości, mogą wejść w intensywny dialog, owocny dla obu stron” (62). Kard. Turkson przypomniał także, iż Stolica Apostolska zawsze broniła zarówno ludzkiego życia, jak i godności kobiet.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.