Stolica Apostolska, przyjmując uchwalone w ub. r. przez ONZ Cele Zrównoważonego Rozwoju, odrzuciła jednostronną interpretację „zdrowia reprodukcyjnego”, która wiąże się z ideologicznym promowaniem antykoncepcji i aborcji.
Przypomniał o tym 8 marca w Rzymie przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” we wprowadzeniu do sympozjum, które zorganizowała ona wspólnie ze Światowym Ruchem Młodych (World Youth Alliance, WYA). Tekst odczytała podsekretarz tej Papieskiej Rady Flaminia Giovanelli.
Kard. Peter Turkson podkreślił, że kierowana przez niego dykasteria ściśle współpracuje z tą organizacją pozarządową od chwili jej powstania w 1999 r. Światowy Ruch Młodych działa już w ponad 160 krajach, w tym również w Polsce (od 2003 r.). Broni godności każdego ludzkiego życia od początku aż do naturalnej śmierci. Szerzy znajomość naturalnych metod regulacji poczęć, sprzeciwia się eksperymentom na embrionach i podkreśla znaczenie rodziny.
„Ta współpraca jest ważna i owocna. A to ze względu na podstawowe zaangażowanie obu naszych organizacji, by bronić godności każdego człowieka i opowiadać się za działaniami skoncentrowanymi na osobie ludzkiej, podejmowanymi przez nas czy to indywidualnie, czy globalnie” – stwierdził szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju. Zauważył, że Światowy Ruch Młodych „rozwija awangardowe programy wychowawcze i medyczne dla polepszenia opieki zdrowotnej nad kobietami w odpowiedzi na potrzeby wyrażane przez rządy, społeczeństwo obywatelskie i Kościół”. Przytoczył słowa Papieża Franciszka z encykliki Laudato si’, że „nauka i religia, wnoszące różne podejścia do rzeczywistości, mogą wejść w intensywny dialog, owocny dla obu stron” (62). Kard. Turkson przypomniał także, iż Stolica Apostolska zawsze broniła zarówno ludzkiego życia, jak i godności kobiet.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.