Premier Ahmet Davutoglu będzie zabiegać o otwarcie nowych rozdziałów w negocjacjach ws. akcesji Turcji do UE - powiedział przedstawiciel MSZ Turcji. Przywódcy UE wypracowali w czwartek podstawę do negocjacji z Ankarą. Rozmowy dwustronne odbędą się w piątek.
"Unia Europejska musi spojrzeć na sprawę w szerszej perspektywie" - zaznaczył turecki dyplomata. "Było już wiele porozumień dot. procesu akcesyjnego. Wypełniliśmy wszystkie wymagania nieodzowne do rozpoczęcia negocjacji w wielu rozdziałach i mamy nadzieję, że zostaną poczynione odpowiednie kroki, aby je otworzyć dla negocjacji" - dodał.
Przywódcy państw UE wypracowali w czwartek podstawę do negocjacji z Turcją o planie współpracy w sferze migracji, który ma zahamować napływ uchodźców do UE. Dokument zawiera wytyczne dla przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska podczas piątkowych rozmów z premierem Turcji. Szefowie państw i rządów Unii nie osiągnęli jednak porozumienia co do tekstu wspólnego oświadczenia, które miałoby być wydane przez UE i Turcję po zakończeniu rozmów.
Zdaniem ekspertów porozumienie z Turcją choć już "widoczne na horyzoncie", nie będzie sprawą łatwą. "Niektóre elementy deklaracji są trudne dla państw członkowskich" - poinformował w czwartek dziennikarzy pragnący zachować anonimowość urzędnik unijny. Głównym problemem jest turecka propozycja dotycząca otwarcia pięciu nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE. Nie zgadza się na to m.in. Cypr, który od 40 lat uwikłany jest w konflikt z Turcją wokół Tureckiej Republiki Cypru Północnego.
Proces negocjacyjny w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej rozpoczął się oficjalnie wraz ze złożeniem przez ten kraj wniosku, co nastąpiło 14 kwietnia 1987 r. Od roku 1963 Turcja posiada status członka stowarzyszonego Wspólnot Europejskich. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku.
Są one otwarte w 13 rozdziałach negocjacyjnych (ostatni z nich: 22. - polityka regionalna i koordynacja instrumentów regionalnych został zainaugurowany w listopadzie 2013 r.). Jak dotąd udało się zamknąć negocjacje jedynie w rozdziale 25. (nauka i badania). Otwarcie negocjacji w kilku rozdziałach było blokowane przez Cypr i Francję.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.