Masz pytania o in vitro, naprotechnologię, adopcję, aborcję...? Oni mają odpowiedzi.
To efekt współpracy UPJPII oraz Fundacji Jeden z Nas, zajmującej się ochroną życia poczętego. W placówce mieszczącej się w budynku uniwersyteckim przy ul. Bernardyńskiej 3 będzie można otrzymać porady i informacje dotyczące rozmaitych problemów bioetycznych.
Jej pomieszczenia poświęcił 19 marca kard. Stanisław Dziwisz. - Cieszę się, że otwarto taką poradnię. Jest bardzo potrzebna. Istnieją m.in. liczne małżeństwa, które nie mają dzieci, choć bardzo by tego pragnęły. Tu otrzymają informację i wsparcie w swoich dylematach moralnych - powiedział metropolita krakowski.
Z uruchomienia poradni cieszy się również dr inż. Antoni Zięba, prezes Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. - Pokładam wielkie nadzieje w działalności tej poradni. My prowadzimy szeroką działalność edukacyjną nastawioną na przekaz wiedzy, nie mamy jednak możliwości poradnictwa indywidualnego. Teraz ta luka zostanie zapełniona. Nic bowiem nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z osobą przygotowaną merytorycznie - powiedział dr Zięba.
Placówką kieruje ks. prof. Andrzej Muszala, wybitny znawca tematu, dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII. - Szybki rozwój medycyny spowodował, że związane z tym kwestie moralne dotyczą coraz większej ilości osób, stają się częścią ich codzienności. Niekiedy wiąże się to z wielkimi dylematami moralnymi. Ludzie nie wiedzą, jak postąpić w konkretnej sprawie, szukają podpowiedzi. My pomożemy w rozwianiu tych wątpliwości - zapewniał.
Zakres działalności poradni będzie szeroki. - Zespół wykwalifikowanych bioetyków - lekarzy i pracowników służby zdrowia, teologów, prawników i specjalistów rodzinnych udzieli bezpłatnych porad i informacji w zakresie ochrony życia ludzkiego na każdym etapie - od poczęcia do naturalnej śmierci, niepłodności (in vitro, naprotechnologia i adopcja), diagnostyki prenatalnej, aborcji, ciąży pozamacicznej, transplantacji, etyki lekarskiej, a także opieki nad pacjentem w stanach terminalnych. Porady będą udzielane w oparciu o naukę Kościoła katolickiego oraz zasady personalizmu chrześcijańskiego - wyjaśniała Justyna Gajos, koordynator działalności placówki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.