„Sytuacja polityczno-społeczna w Jordanii zdominowana jest obecnością uchodźców irackich i syryjskich. Jednak kraj ten pośród Bliskiego Wschodu w płomieniach pozostaje spokojny, a społeczność chrześcijańska jest respektowana i cieszy się wolnością religijną”.
Słowa te czytamy w komunikacie ze spotkania katolickich ordynariuszy Ziemi Świętej, które odbyło się w dniach 15-16 marca w jordańskiej stolicy.
Podczas spotkania w Ammanie nuncjusz w Izraelu i zarazem delegat apostolski w Jerozolimie przedstawił porozumienie zawarte przez Stolicę Apostolską z Palestyną, które już weszło w życie. Abp Giuseppe Lazzarotto podkreślił, że jest ono wzorem do naśladowania również w innych krajach arabskich. Ponadto poinformował, że oczekuje się na wznowienie wkrótce rozmów Watykanu z Izraelem celem osiągnięcia obustronnych porozumień. Biskupi mówili też o pielgrzymkach do Ziemi Świętej. Podkreślili, że pomimo fali przemocy szlaki pielgrzymów pozostają tam bezpieczne. Omówiono sytuację szkół katolickich, która jest alarmująca zwłaszcza w Izraelu. Dano wskazania celem zachowania własnej tożsamości tamtejszych szkół chrześcijańskich.
Na zakończenie spotkania ordynariusze Ziemi Świętej odwiedzili „Restaurację Miłosierdzia”, założoną w obecnym Roku Jubileuszowym przez jordańską Caritas. Żywionych jest tam codziennie za darmo ponad pięciuset ubogich. Przedstawiciele uchodźców podziękowali biskupom za tę inicjatywę katolickiej organizacji charytatywnej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.