Jutro uroczystości Matki Bożej Śnieżnej

Nawet czterech tysięcy pielgrzymów spodziewają się organizatorzy uroczystości niedzielnych odpustowych na Trzonce w Beskidzie Małym. Na wysokości 729 metrów n.p.m., w Paśmie Bukowskiego Gronia, stoi kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej.

Od ponad pół wieku do miejsca tego pielgrzymują całe rodziny z okolicznych miejscowości Podbeskidzia: Porąbki, Andrychowa, Czańca i Targanic, oraz dalszych rejonów Śląska i Małopolski.

Zdaniem Eugeniusz Nycza, proboszcza parafii Naradzenia NMP w Porąbce, kapliczka na Trzonce została wybudowana prawdopodobnie w XVIII w., choć ustalenie daty tego wydarzenia nie jest proste. „Być może ma to jakiś związek ze źródełkiem z krystalicznie czystą wodą, które wypływa dokładnie spod kaplicy. Ludzi wierzą, że woda ta ma właściwości uzdrawiające. Na pewno jest bardzo dobra w smaku. Pielgrzymi zabierają ją dla swoich bliskich. Przemywają sobie nią oczy” – mówi kapłan.

Według jednej z wersji kapliczka powstała z wdzięczności za uratowanie życia w czasie wojny. Tutaj także podczas II wojny światowej cudownego ocalenia mieli doświadczyć partyzanci z oddziału „Garbnik”.

Jak zauważa ks. Nycz, uroczystości w pierwszą niedzielę sierpnia to okazja do spędzenia czasu z całą rodziną wśród atmosfery gór. „ Po Mszy całe rodziny siadają na polanach i rozkoszują się pięknymi widokami na Potrójną i Halę Boraczą. Robią sobie piknik. Widać wtedy prawdziwą więź rodzinną” – dodaje duchowny.

W kapliczce, oprócz wizerunku MB Śnieżnej, autorstwa Józefa Laszczaka z Porąbki, znajduje się figura „Upadek Chrystusa pod krzyżem” oraz płaskorzeźba Matki Boskiej ofiarowana przez Adama Siwka z Andrychowa.

Tradycja organizowania odpustów na Trzonce sięga lat 50. ubiegłego wieku,. Wówczas do miejsca tego pielgrzymowała młodzież z Czańca pod opieką ówczesnego proboszcza, ks. Jana Stachańczyka. Od 1959 r. kapliczka należy do parafii w Porąbce. Tegorocznym uroczystościom na Trzonce przewodniczyć będzie ks. prof. Marek Starowieyski z Warszawy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »