Czterdzieścioro dzieci z Wileńszczyzny wypoczywało w Ośrodku Charytatywnym Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach koło Stawigudy. Olsztyńska Caritas już od 10 lat organizuje turnusy polonijno-językowe dla dzieci z Litwy.
Organizacją tych turnusów zajmuje się kierownik kolonii letnich Caritas Krzysztof Gajewski. Poinformował, że w tym roku uczestniczyły w nich dzieci ze średniej szkoły w Butrymańcach (rejon solecznicki), Bujwidzkiej Szkoły Średniej (rejon wileński) i dzieci z powiatu olsztyńskiego. Dodał, że turnus udało się zorganizować dzięki staraniom ks. Mariana Midury, wicedyrektora diecezjalnej Caritas i kierownika ośrodka w Rybakach Haliny Krajewskiej.
- Dzieci miały wszystko, malownicze jezioro Łańskie, plażę, sprzęt wodny, boiska, korty tenisowe, jazdę konną, a nawet mini-ZOO i internet oraz dobre wyżywienie. Wszystko to stwarzała możliwość do kreatywnego i aktywnego wypoczynku - opowiada Krzysztof Gajewski. Uczestnicy kolonii w czasie dwutygodniowego pobytu doskonalili także swoje umiejętności językowe w czasie ćwiczeń językowych i zajęć muzycznych.
Pogłębianiu i wzmacnianiu tożsamości i dumy narodowej sprzyjały spotkania ze znanymi i interesującymi ludźmi. Było to m.in. spotkanie z Tomaszem Terlikowskim, publicystą, dziennikarzem, autorem ostatniej książki „Agata. Anatomia manipulacji”, którego dzięki TV Polonia koloniści poznali z programów min. „Między ziemią a niebem” i „Warto rozmawiać”. Przekonywał kolonistów, że warto być Polakiem, który powinien znać dobrze język ojczysty i przeszłość własnego narodu.
Dumę narodową kolonistów pogłębiał Jacek Czachor, mistrz świata w motocyklowych rajdach terenowych w klasie 450, zawodnik Orlen Team. Opowiadał o swoim udziale z Krzysztofem Hołowczycem w rajdzie Paryż-Dakar, który rozpoczął się w tym roku w Argentynie. Ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców zainteresował wszystkich egzotycznymi przedmiotami przywiezionymi z misji w Afryce i mówił o bezpiecznej drodze nie tylko do nieba, ale również o tej, którą na co dzień się poruszamy.
Od 1999 r. w czasie 11. kolonijnych turnusów na letni wypoczynek na Warmię przyjechało około 500 młodych Polaków z Wileńszczyzny. Dzieci wypoczywały w Olsztynie, Rybakach i we Fromborku. Pochodziły z Polskich Szkół w Ojranach, Trokach, Koleśnikach, Bujwidzach, Butrymańcach, Solecznikach, Ejszyszkach oraz w Wilnie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.