„Kiedy przed 50 laty zostałem kapłanem, byliśmy w Tajlandii Kościołem typowo misyjnym, wszyscy biskupi byli tu obcokrajowcami. Dziś cały episkopat to Tajlandczycy, podobnie zresztą jak większość księży i zakonników. Misjonarzy w Tajlandii stale ubywa”.
Tak ocenia minione półwiecze Kościoła w swej ojczyźnie kard. Michael Michai Kitbunchu, wieloletni arcybiskup Bangkoku, który 16 sierpnia przekaże kierowanie stołeczną archidiecezję swemu następcy abp. Francisowi Xavierowi Kriengsak Kovitvanit. Agencja UCAN opublikowała wywiad, w którym 80-letni purpurat podsumowuje swoje pasterzowanie.
Za największe wyzwanie minionych lat kard. Michai Kitbunchu uznał on przekonanie buddyjskich w zdecydowanej większości Tajlandczyków, że Kościół katolicki nie jest czymś obcym, co pochodzi z Zachodu. Największe zasługi z kolei katolicy mają jego zdaniem na polu edukacji. Prowadzą ponad 400 placówek oświatowych różnego szczebla, w których naukę pobiera ponad 300 tys. osób, w większości buddystów. „Wielokrotnie się zastanawialiśmy, jak przekazywać Jezusa Chrystusa w naszych szkołach. Postanowiliśmy, że każda katolicka szkoła powinna być ośrodkiem Dobrej Nowiny” – mówi nestor tajlandzkiego Kościoła.
Kard. Michai Kitbunchu bardzo pozytywnie wspomina wizytę Jana Pawła II w 1984 r. Pozwoliła ona wielu Tajlandczykom lepiej zrozumieć, czym jest Kościół. W wielu wzbudziła zainteresowanie naszą wiarą. Od tej pory w archidiecezji Bangkoku mamy co roku po ponad 200 chrztów dorosłych – dodał tajlandzki hierarcha.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.