Angielskojęzyczni biskupi Afryki zachodniej zastanawiają się, jak powstrzymać odpływ młodych migrantów z Czarnego Lądu
W Gambii dobiega dziś końca regionalne spotkanie przedstawicieli episkopatów. W sumie uczestniczy w nim 45 hierarchów. Do udziału w obradach zaproszono również miejscowych polityków, w tym wiceprezydent kraju, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego oraz specjalistów z zakresu migracji. W programie 6-dniowego spotkania nie zabrakło też wielkiej Eucharystii dla kilku tysięcy wiernych oraz odwiedzin w miejscowych wspólnotach parafialnych.
Zdaniem uczestników obrad problem migracji jest zjawiskiem ogólnoświatowym, niezbędne są zatem rozwiązania na szczeblu międzynarodowym. Tym niemniej również lokalny Kościół w Afryce zachodniej chce wnieść swój wkład na tym polu. Przemawiająca na forum spotkania wiceprezydent Isatou Njie-Saidy zaprezentowała wielorakie programy rządu, mające zapobiec migracji. Z uznaniem wyraziła się o działalności Kościoła, który przyczynia się do rozwoju kraju i otwiera przed młodymi nowe perspektywy.
Dobiegające dziś końca 12. zgromadzenie plenarne Stowarzyszenia Konferencji Episkopatów Angielskojęzycznej Afryki Zachodniej jest zarazem zgromadzeniem ostatnim. Na mocy porozumienia z episkopatami francuskojęzycznymi, w kolejnych regionalnych spotkaniach biskupów będą już uczestniczyć przedstawiciele wszystkich episkopatów, bez względu na język.
Istnieje małe ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa ptasiej grypy A(H5N8) wśród ludzi.
"Izrael zapłacił za szczepionki ponad dwa razy więcej niż Unia Europejska i ma ich pod dostatkiem".
Zmiana wynika z najnowszej rekomendacji Rady Medycznej przy premierze.