Porozumienie dotyczące transferu władzy na Madagaskarze zostało podpisane w Maputo (stolicy Mozambiku) w nocy z soboty na niedzielę, przez przedstawicieli głównych ugrupowań politycznych wyspy; kładzie ono kres trwającemu od miesięcy kryzysowi politycznemu na Madagaskarze.
Według ustaleń tego dokumentu, cytowanych przez agencję AFP, na wyspie w ciągu 15 miesięcy odbędą się wybory prezydenckie, nadzorowane przez organizacje międzynarodowe - poinformował przedstawiciel ONZ, Tiebele Drame, który był mediatorem między stronami konfliktu na Madagaskarze.
Porozumienie pozwoli na wyjście z kryzysu politycznego, którego punktem kulminacyjnym było odsunięcie od władzy 17 marca prezydenta Marca Ravalomanany, po fali protestów, w których zginęło około 100 osób.
Na czele protestujących stał lider opozycji Andry Rajoelina, który dzięki poparciu armii przejął urząd prezydenta.
Po przewrocie Ravalomanana przebywał w RPA. Wziął udział w negocjacjach w Mozambiku, które trwały od środy; oświadczył po osiągnięciu porozumienia, że nie weźmie udziału w planowanym procesie przemian, mimo że uprzednio zabiegał o międzynarodowe poparcie dla swojego powrotu na Madagaskar.
Konflikt na Madagaskarze niepokoił zagranicznych inwestorów zainteresowanych rozwijającym się przemysłem wydobywczym i paliwowym, zaszkodził też wartemu 390 milionów dolarów przemysłowi turystycznemu wyspy.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.