„Noc wiary” - taki tytuł nosiła konferencja naukowa dla licealistów i studentów, podczas której prelegenci przybliżyli sylwetki znakomitych myślicieli chrześcijańskich XX wieku.
W ramach wykładów i prezentacji oraz towarzyszących im dyskusji i rozmów podjęto niełatwe i wciąż budzące spory kwestie wzajemnych relacji wiary, religijności i racjonalności w oparciu o poglądy i pisma Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein i Dietricha Bonhoeffera. Pierwsza część konferencji, poświęcona życiu i poglądom Edyty Stein, dedykowana była głównie do licealistów. Sylwetkę uczennicy Husserla zaprezentowała słuchaczom dr Sławomira Ruchała. Urodzona we Wrocławiu w żydowskiej rodzinie filozofka przyjaźniąca się z Romanem Ingardenem, poznała katolicyzm dzięki Maxowi Schelerowi.
Przeżywszy nawrócenie pod wpływem lektury autobiografii św. Teresy od Krzyża przyjęła chrzest w 1922 roku. W latach 20. pracowała jako nauczycielka i wykładowca we Wrocławiu, Spirze i Monasterze, zarówno w poglądach jak i w życiu szukając kompromisu między nauką i wiarą. W 1933 roku wstąpiła do Karmelu w Kolonii. Na skutek prześladowania Żydów przez nazistów musiała przenieść się do klasztoru w holenderskim Echt. Jednak nieubłagana machina terroru dosięgła ją w miejscu odosobnienia: po aresztowaniu i internowaniu, przewieziona do obozu zagłady Birkenau została zamordowana w komorze gazowej. Jan Paweł II wyniósł ją do chwały ołtarzy i obdarzył godnością patronki Europy.
Z kolei z myślą Dietricha Bonhoeffera zapoznała słuchaczy dr Maria Zwiefka. Bonhoeffer, podobnie jak Stein, urodził się we Wrocławiu. Był teologiem ewangelickim, pastorem, obrońcą wiary chrześcijańskiej i orędownikiem ekumenizmu. W czasach dyktatury Hitlera aktywnie uczestniczył w ruchu oporu wobec ideologii narodowego socjalizmu. Za swoje zaangażowanie zapłacił najwyższą cenę. Zginął w obozie koncentracyjnym we Flossenburgu zaledwie miesiąc przed zakończeniem wojny.
Dalej przed uczestnikami cieszyńskiej konferencji wystąpili księża Leszek Łysień i Andrzej Abdank-Kozubski. Pierwszy z nich przedstawił kwestię relacji wiary i religijności, drugi zajął się zagadnieniem wzajemnych relacji wiary i racjonalności i odpowiedzią na pytanie, czy można je pogodzić. Do osoby i poglądów św. Teresy Benedykty od Krzyża wrócił w swoim wystąpieniu ks. Jerzy Machnacz. Podsumowanie konferencji stanowiło wystąpienie dr. Marka Rembierza w sprawie sporu o bezreligijne chrześcijaństwo na tle współczesnego pluralizmu religijnego i kulturalnego.
Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Słuchacze z zainteresowaniem słuchali wykładów Konferencja miała charakter otwarty. Jej celem było promowanie myśli humanistycznej nie tylko wśród uczniów i studentów, ale - szerzej - w lokalnym środowisku. Dlatego na czas konferencji drzwi katolickiego liceum w Cieszynie pozostały otwarte, tak, by każdy mógł wejść i posłuchać wystąpień. Dodatkową atrakcją był trwający kilka dni kiermasz książek. Na stoiskach przygotowanych w holu na parterze szkoły można było znaleźć wiele niezwykle interesujących tytułów z wielu dziedzin życia, od literatury i językoznawstwa, aż po albumy i beletrystykę.
Pomysłodawcą i organizatorem święta wiedzy był dyrektor liceum katolickiego w Cieszynie ks. Tomasz Sroka, który ma nadzieję, że dzięki tego rodzaju przedsięwzięciom placówka równolegle z realizacją programu edukacyjnego będzie także miejscem, gdzie młodzież i dorośli mogą znaleźć odpowiedzi na pytania współczesnego umysłu, dotyczące spraw religii, nauki i kultury. Konferencja jest także okazją do zbliżenia środowisk szkolnych i akademickich. Nie bez znaczenia jest również ekumeniczny wymiar podejmowanej problematyki, co w Cieszynie ma ogromną wagę i wymowę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.