Msza koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta zainauguruje w poniedziałek wieczorem piąty Festiwal "Sacrum non profanum" w nadmorskim Trzęsaczu (Zachodniopomorskie). Podczas koncertu rozpoczynającego sześciodniowy festiwal publiczność usłyszy także utwory Jana Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego, Georga Friedricha Heandla i Josepha Haydna. Gwiazdą wieczoru będzie skrzypaczka Agata Szymczewska, która wykona koncert skrzypcowy tego ostatniego kompozytora.
Jak tłumaczył wcześniej pomysłodawca i dyrektor festiwalu prof. Bohdan Boguszewski, nazwa "Sacrum non profanum" oznacza, że w programie festiwalu znajduje się muzyka klasyczna najwyższej jakości.
W poniedziałkowy wieczór w kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu zagra także ceniony organista Karol Gołębiowski.
W czasie festiwalu 40-lecie pracy artystycznej obchodzić będzie skrzypek i pedagog Henryk Tritt, który wystąpi 12 sierpnia podczas specjalnego koncertu jubileuszowego.
Jeden z koncertów zorganizowany zostanie przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią w nim m.in. organista i kompozytor Dariusz Przybylski oraz kompozytor i akordeonista Michał Moc. Towarzyszyć będzie im m.in. sopranistka Łucja Szablewska. Ważnym wydarzeniem festiwalowym będzie również światowe prawykonanie kompozycji Marka Jasińskiego pt. "Psalm 88 (87)".
Zdaniem organizatorów festiwal w Trzęsaczu, choć jeden z najmłodszych w Polsce, należy jednocześnie do najbardziej interesujących imprez kulturalnych na polskim wybrzeżu. Mimo że odbywa się w małej nadmorskiej miejscowości, zachowuje samodzielność organizacyjną i programową, choć "sąsiadują" z nim wielkie letnie festiwale w Kamieniu Pomorskim, Międzyzdrojach, Świnoujściu i Kołobrzegu.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Trzęsaczu zorganizowano po raz pierwszy w roku 2005. Koncerty odbywają się w odrestaurowanym neogotyckim kościele, w którym zamontowano 18-głosowe organy koncertowe. Festiwal ma otwartą formułę artystyczną - wykonywane są utwory muzyki organowej, ale i symfonicznej, kameralnej, chóralnej, kantatowo-oratoryjnej, a nawet jazzowej.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.trzesacz.org.pl .
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.