Festiwal "Sacrum-non profanum"

Msza koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta zainauguruje w poniedziałek wieczorem piąty Festiwal "Sacrum non profanum" w nadmorskim Trzęsaczu (Zachodniopomorskie). Podczas koncertu rozpoczynającego sześciodniowy festiwal publiczność usłyszy także utwory Jana Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego, Georga Friedricha Heandla i Josepha Haydna. Gwiazdą wieczoru będzie skrzypaczka Agata Szymczewska, która wykona koncert skrzypcowy tego ostatniego kompozytora.

Jak tłumaczył wcześniej pomysłodawca i dyrektor festiwalu prof. Bohdan Boguszewski, nazwa "Sacrum non profanum" oznacza, że w programie festiwalu znajduje się muzyka klasyczna najwyższej jakości.

W poniedziałkowy wieczór w kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu zagra także ceniony organista Karol Gołębiowski.

W czasie festiwalu 40-lecie pracy artystycznej obchodzić będzie skrzypek i pedagog Henryk Tritt, który wystąpi 12 sierpnia podczas specjalnego koncertu jubileuszowego.

Jeden z koncertów zorganizowany zostanie przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią w nim m.in. organista i kompozytor Dariusz Przybylski oraz kompozytor i akordeonista Michał Moc. Towarzyszyć będzie im m.in. sopranistka Łucja Szablewska. Ważnym wydarzeniem festiwalowym będzie również światowe prawykonanie kompozycji Marka Jasińskiego pt. "Psalm 88 (87)".

Zdaniem organizatorów festiwal w Trzęsaczu, choć jeden z najmłodszych w Polsce, należy jednocześnie do najbardziej interesujących imprez kulturalnych na polskim wybrzeżu. Mimo że odbywa się w małej nadmorskiej miejscowości, zachowuje samodzielność organizacyjną i programową, choć "sąsiadują" z nim wielkie letnie festiwale w Kamieniu Pomorskim, Międzyzdrojach, Świnoujściu i Kołobrzegu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Trzęsaczu zorganizowano po raz pierwszy w roku 2005. Koncerty odbywają się w odrestaurowanym neogotyckim kościele, w którym zamontowano 18-głosowe organy koncertowe. Festiwal ma otwartą formułę artystyczną - wykonywane są utwory muzyki organowej, ale i symfonicznej, kameralnej, chóralnej, kantatowo-oratoryjnej, a nawet jazzowej.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.trzesacz.org.pl .

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
wiecej »