Morświny powróciły do Sztokholmu

Po raz pierwszy od wielu lat w wodach sztokholmskiego archipelagu zaobserwowano morświny. Te rzadkie obecnie ssaki są w całym Bałtyku zagrożone wyginięciem.

Sztokholmskie Muzeum Historii Naturalnej otrzymało w sierpniu dwie niezależne informacje o jednym osobniku oraz grupie aż 5-10 morświnów, które zaobserwowano w Morzu Bałtyckim nieopodal Sztokholmu. To pierwsze w tym roku doniesienia o morświnach w tych okolicach.

"Dwie informacje o morświnach w środkowym Bałtyku w tak krótkim czasie to wspaniała wiadomość" - powiedziała Anna Roos, badaczka z Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie. "Zazwyczaj miewamy zaledwie jeden raport rocznie" - dodała.

Morświny należą do rzędu waleni, podobnie jak np. delfiny, jednak są od nich znacznie bardziej płochliwe i rzadko wyskakują ponad taflę wody. Żyją samotnie lub w niewielkich grupach, a z powodu szarego koloru trudno je zauważyć. Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej, którzy prowadzą badania gatunku, zwrócili się z apelem do turystów przebywających na Bałtyku, by informowali o zaobserwowanych ssakach.

Morświny są często widywane u zachodnich wybrzeży Szwecji, na Morzu Północnym, jednak na Bałtyku stanowią niezmiernie rzadki widok. Według informacji organizacji chroniącej przyrodę WWF, ten niegdyś bardzo liczny w tych wodach gatunek wymiera w zastraszającym tempie. Obecnie w całym Morzu Bałtyckim żyje zaledwie 100 osobników, które są uznane za skrajnie zagrożone wyginięciem.

Największym zagrożeniem dla morświnów są sieci rybackie, w które zwierzęta zaplątują się i giną z braku tlenu. Mogą też zostać potrącone przez łodzie lub zatruć się substancjami chemicznymi. W Polsce martwego morświna znaleziono pod koniec lipca na plaży niedaleko Krynicy Morskiej.

Szwedzcy badacze mają nadzieję, że być może wprowadzone w Szwecji w latach 60-tych ubiegłego wieku zaostrzone przepisy dotyczące ochrony środowiska, dadzą efekt. W ostatnim czasie w sztokholmskim archipelagu odnotowano również większą niż zwykle liczbę szarych fok. Oblicza się, że dzięki zmniejszającemu się zanieczyszczeniu ich populacja w Bałtyku od 2000 roku podwoiła się.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
6°C Poniedziałek
wieczór
4°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
wiecej »