Setki polskich i europejskich flag pojawiły się na Krakowskim Przedmieściu z okazji Parady Schumana. W tym roku kolorowy pochód przeszedł ulicami Warszawy pod hasłem: "Tu jest Europa".
W proeuropejskiej Paradzie Schumana maszerowała głównie młodzież ze szkół z całej Polski.
Pojawiły się także akcenty holenderskie i niemieckie z okazji obecnej, holenderskiej prezydencji w UE i 25-lecia polsko-niemieckiego "Traktatu o dobrym sąsiedztwie". W paradzie biorą udział kluby europejskie z całej Polski, a także goście z Hiszpanii, Włoch i Grecji. Parada odbywa się w okolicach Dnia Europy, obchodzonego 9 maja.
66 lat temu Robert Schuman ogłosił plan powołujący EWWiS, będącą fundamentem obecnej Unii Europejskiej. Parada Schumana odbywa się zawsze w sobotę najbliższą Dniu Europy już od 17 lat.
Robert Schuman, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 14 maja 2004 r., był politykiem francuskim, dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów i spraw zagranicznych, jedną z kluczowych postaci w kształtowaniu powojennej Europy i stosunków transatlantyckich. Uznawany jest za jednego z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO.
- Parada Schumana to manifestacja poparcia dla idei integracji europejskiej i dla aktywnej roli Polski w silnej UE. Uczestnikom bliskie są wartości europejskie, które są ważne także dla Polski: godność i wolność każdego człowieka, demokracja, wolność słowa, wyznania, rządy prawa, równość wobec prawa, poszanowanie potrzeb mniejszości, solidarność - mówią organizatorzy, którzy apelowali, by na paradzie nie pojawiały się emblematy partii politycznych ani hasła partyjne. Na paradę nie przyjechał zapraszany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
O godz. 12 parada wyruszyła z Krakowskiego Przedmieścia od strony ulicy Miodowej, dalej: Senatorską - Wierzbową - Królewską z powrotem na skwer Hoovera, gdzie rozstawione jest edukacyjne Miasteczko Schumana - miejsce spotkań i rozmów z ekspertami, prezentacji ciekawych inicjatyw organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Na stoiskach można dowiedzieć się m.in., jak podjąć pracę za granicą, jak założyć firmę czy studiować w krajach UE, jak założyć własny start-up. Na najmłodszych czekają m.in. gry, konkursy, animacje.
W specjalnie przygotowanym pawilonie w Miasteczku w godz. 13-15.30 zaplanowano debaty o przyszłości strefy Schengen, mobilności zawodowej i edukacyjnej, o wyzwaniach w związku z aktualnym kryzysem migracyjnym.
Z okazji 25-lecia współpracy Warszawa-Berlin na ulice stolicy wyjedzie po raz pierwszy piętrowy man z Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), który pojedzie także w paradzie, a później - przez dwa tygodnie - będzie woził warszawiaków na linii 180.
zobacz także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.