Setki polskich i europejskich flag pojawiły się na Krakowskim Przedmieściu z okazji Parady Schumana. W tym roku kolorowy pochód przeszedł ulicami Warszawy pod hasłem: "Tu jest Europa".
W proeuropejskiej Paradzie Schumana maszerowała głównie młodzież ze szkół z całej Polski.
Pojawiły się także akcenty holenderskie i niemieckie z okazji obecnej, holenderskiej prezydencji w UE i 25-lecia polsko-niemieckiego "Traktatu o dobrym sąsiedztwie". W paradzie biorą udział kluby europejskie z całej Polski, a także goście z Hiszpanii, Włoch i Grecji. Parada odbywa się w okolicach Dnia Europy, obchodzonego 9 maja.
66 lat temu Robert Schuman ogłosił plan powołujący EWWiS, będącą fundamentem obecnej Unii Europejskiej. Parada Schumana odbywa się zawsze w sobotę najbliższą Dniu Europy już od 17 lat.
Robert Schuman, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 14 maja 2004 r., był politykiem francuskim, dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów i spraw zagranicznych, jedną z kluczowych postaci w kształtowaniu powojennej Europy i stosunków transatlantyckich. Uznawany jest za jednego z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO.
- Parada Schumana to manifestacja poparcia dla idei integracji europejskiej i dla aktywnej roli Polski w silnej UE. Uczestnikom bliskie są wartości europejskie, które są ważne także dla Polski: godność i wolność każdego człowieka, demokracja, wolność słowa, wyznania, rządy prawa, równość wobec prawa, poszanowanie potrzeb mniejszości, solidarność - mówią organizatorzy, którzy apelowali, by na paradzie nie pojawiały się emblematy partii politycznych ani hasła partyjne. Na paradę nie przyjechał zapraszany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
O godz. 12 parada wyruszyła z Krakowskiego Przedmieścia od strony ulicy Miodowej, dalej: Senatorską - Wierzbową - Królewską z powrotem na skwer Hoovera, gdzie rozstawione jest edukacyjne Miasteczko Schumana - miejsce spotkań i rozmów z ekspertami, prezentacji ciekawych inicjatyw organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Na stoiskach można dowiedzieć się m.in., jak podjąć pracę za granicą, jak założyć firmę czy studiować w krajach UE, jak założyć własny start-up. Na najmłodszych czekają m.in. gry, konkursy, animacje.
W specjalnie przygotowanym pawilonie w Miasteczku w godz. 13-15.30 zaplanowano debaty o przyszłości strefy Schengen, mobilności zawodowej i edukacyjnej, o wyzwaniach w związku z aktualnym kryzysem migracyjnym.
Z okazji 25-lecia współpracy Warszawa-Berlin na ulice stolicy wyjedzie po raz pierwszy piętrowy man z Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), który pojedzie także w paradzie, a później - przez dwa tygodnie - będzie woził warszawiaków na linii 180.
zobacz także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kilku jednocześnie przeprowadzonych atakach na północy kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.