Grupa krytycznych wobec Unii Europejskiej polityków w Czechach przygotowuje dwie skargi konstytucyjne na Traktat Lizboński - informuje w środę agencja dpa.
Senator Jirzi Oberfalzer zapowiedział tego dnia, że wraz z wieloma innymi parlamentarzystami zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego unijny dokument wraz z ustawą towarzyszącą. Chodzi o wyjaśnienie, czy przez Traktat Lizboński nie ucierpi suwerenność państwowa Czech - wyjaśniał senator. Zażądał też wstrzymania procesu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego w Czechach do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny.
Trybunał ten już w 2008 roku badał Traktat Lizboński na wniosek grupy senatorów i orzekł, że jest on zgodny z ustawodawstwem Czech.
Oberfalzer zapowiada, że w przyszłym tygodniu zakwestionuje najpierw ustawę towarzyszącą. Jak pisze agencja dpa chodzi mu o powiązanie przekazywania kompetencji narodowych na rzecz UE z wymogiem prostej większości parlamentarnej. Jego zdaniem deputowani powinni podejmować tak dalekosiężne decyzje większością konstytucyjną.
Traktatu Konstytucyjnego nie podpisali jeszcze prezydenci Czech i Polski oraz Niemiec, gdzie - po orzeczeniu tamtejszego Traktatu Konstytucyjnego - przygotowywana jest przez Bundestag ustawa towarzysząca. W Irlandii traktat będzie w październiku przedmiotem drugiego referendum. W pierwszym Irlandczycy odrzucili ten dokument.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.