Firmy sondażowe rażąco różnią się w ocenie liczby oglądających główny program informacyjny TVP.
Według TNS Polska główne wydanie „Wiadomości” w TVP 1 w poniedziałek 9 maja oglądało 4,1 mln widzów (13 proc. dorosłych Polaków). Taki wynik przyniósł telefoniczny sondaż tej firmy na próbie 800 osób. To dane rażąco odbiegające od wyników badania telemetrycznego Nielsen Audience Measurement, obejmującego 2 tysiące gospodarstw domowych. Według tej firmy oglądalność „Wiadomości” wyniosła tego dnia 2,88 mln widzów.
TVP podważyła wiarygodność Nielsen Audience Measurement, zestawiając wyniki obu sondaży. W „Wiadomościach” zwrócono uwagę na trudności z weryfikacją wyników Nielsena, który jest monopolistą na polskim rynku telemetrii. Jak stwierdzono, tylko co cztery lata zleca (wybranej przez siebie firmie) audyt. Przypomniano przy tym, że Nielsen odmówił niedawno przekazania TVP listy kodów pocztowych osób poddanych badaniu sondażowemu. W materiale poddano także krytyce zawodową przeszłość szefowej Nielsena Elżbiety Gorajewskiej, której analizy z czasów komunistycznych dowodziły wzrostu zaufania do służb mundurowych i spadku społecznego uznania dla Kościoła i antykomunistycznej opozycji.
Firma AGB Nielsen odpowiedziała na materiał „Wiadomości” stwierdzając, że jej działania są zgodne z międzynarodowymi standardami badawczymi, a raport Gorajewskiej z 1985 roku „w żaden sposób nie odzwierciedla osobistych poglądów” jego autorki.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.