W 35. rocznicę wydarzenia w Wadowicach zostanie zrekonstruowany pokój z kliniki Gemelli. Odbędą się również dyskusje odsłaniające tajemnice próby zabicia papieża.
We czwartek 12 maja o godz. 17 w auli im. ks. Grzegorza Piramowicza krakowskiej Akademii "Ignatianum" (ul. Kopernika 26) odbędzie się dyskusja "Kulisy zamachu na Jana Pawła II". Będą o tym rozmawiać historycy badający biografię Jana Pawła II i prokuratorzy zaangażowani w prowadzone przez IPN śledztwo dotyczące zamachu z dnia 13 maja 1981 r.: prokurator Ewa Koj, dr Andrzej Grajewski z "Gościa Niedzielnego", dr Marek Lasota z IPN oraz prokurator Michał Skwara.
Zostaną przedstawione m.in. najnowsze ustalenia dotyczące nie tylko przebiegu samego zamachu, lecz również zaangażowania komunistycznych służb specjalnych w przygotowanie zamachu oraz w akcję dezinformacyjną po nim.
Wszystkie te szczegóły zostały obszernie opisane w ukazującym się 12 maja kilkudziesięciostronicowym dodatku historycznym do 20. numeru GN pt. "Zamach, który miał zmienić historię". Treść dodatku, opracowanego i wydanego przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej, zostanie również zaprezentowana w trakcie dyskusji w "Ignatianum".
Równie ciekawie zapowiada się otwarcie w piątek 13 maja o godz. 11 w Wadowicach ekspozycji "Cierpienie ma sens", przedstawiającej oryginalne wyposażenie pokoju z rzymskiej kliniki Gemelli, gdzie Jan Paweł II dochodził po zamachu do zdrowia. Wystawa została urządzona przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w dawnej sali teatralnej Domu Katolickiego obok bazyliki wadowickiej. Będzie szerzej dostępna już podczas Nocy Muzeów z 13 na 14 maja.
Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyła konferencja międzynarodowa na temat zamachu sprzed 35 lat. Wezmą w niej udział: dr Giorgio Menesachinchieri, dyrektor Polikliniki Gemellli, Franco Bucarelli, watykanista, oraz A. Grajewski z GN, badacz historii zamachu i jego kulis.
Wydarzenia w Krakowie i Wadowicach odbywają się pod patronatem GN.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.