Talibowie obcięli palce dwóm wyborcom, realizując swe wcześniejsze groźby "karania" ludzi, którzy wzięli udział w czwartkowych wyborach prezydenckich.
Jak podał w sobotę szef niezależnej grupy obserwatorów Fundacji Wolnych i Uczciwych Wyborów w Afganistanie, Nader Nadery, okaleczeni zostali dwaj wyborcy w Kandaharze na południu. Obcięto im palce, pomalowane niezmywalnym czerwonym atramentem w celu niedopuszczenia do oszustw wyborczych.
Groźby talibskie ws. obcinania palców krążyły w Afganistanie na kilka dni przed wyborami - rzecznik Talibanu jednakże zaprzeczał pogłoskom, zapewniając przed elekcją, że talibowie nie będą dokonywać podobnych ataków.
Kandahar stanowi kolebkę afgańskiego Talibanu.
W czwartkowych wyborach uczestniczyło ok. 40-50 procent uprawnionych; frekwencja była większa na północy Afganistanu niż na południu. Zdaniem Nadery'ego, jeśli takie oceny się potwierdzą, oznaczać to będzie mniejsze szanse pochodzącego z południa urzędującego prezydenta Hamida Karzaja i większe jego głównego rywala Abdullaha Abdullaha, związanego kiedyś z północnoafgańskim tzw. Sojuszem Północnym.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.