Caritas Polska w Koalicji "SMS bez VAT"

Caritas Polska przystąpiła do koalicji organizacji pozarządowych sprzeciwiających się pobieraniu podatku od esemesów, z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne.

Organizacje są przekonane, że budżet państwa nie powinien korzystać z hojności ludzi, którzy w odruchu solidarności z potrzebującymi przekazują darowiznę na rzecz potrzebujących.
Do Koalicji „SMS bez VAT” przystąpiło kilkanaście organizacji charytatywnych, w tym m.in. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”, Fundacja Świętego Mikołaja, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Polska Akcja Humanitarna oraz Caritas Polska.

W liście otwartym, podpisanym już przez ponad 6 tys. osób, organizacje wskazują, że jedną z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych metod wspierania społecznych inicjatyw są darowizny przesyłane w formie charytatywnych SMS-ów. Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z tej nowoczesnej i wygodnej formy przekazywania darowizn, w 2002 roku z metody tej korzystało 4 proc., a w 2007 – 26,3 proc. darczyńców.

Równocześnie - argumentują organizacje tworzące Koalicję - coraz więcej osób korzystających z tej formy przekazywania wsparcia jest oburzonych faktem, że aż jedna piąta przekazanej przez nich darowizny zabierana jest przez skarb państwa, który obciąża wysłane SMS-y 22-procentową stawką podatku VAT. Jeśli np. darczyńca za pomocą wysyłanego SMS-a przekazuje jakiejś organizacji kwotę 5 zł, do obdarowanej organizacji trafia nieco ponad 4 zł - prawie złotówkę darowizny w formie podatku VAT zabiera urząd skarbowy.

Tylko w 2008 r. na rzecz organizacji charytatywnych tworzących Koalicję „SMS bez VAT” Polacy przekazali prawie 22,5 mln zł. Z tej kwoty fiskus zabrał ponad 4 mln. "To że budżet państwa zarabia miliony złotych na odruchu ludzkiej solidarności, pomniejszając o jedną piątą prywatne środki, które indywidualni darczyńcy przekazują na cele służące dobru ogółu, budzi moralny sprzeciw" - argumentują organizacje i dodają, że od kilku lat ich środowisko apelowało do rządu, parlamentu oraz kolejnych ministrów finansów o zniesienie podatku VAT od SMS-ów wysyłanych na cele dobroczynne.

-Do dzisiaj Minister Finansów nie zdecydował się na próbę rozwiązania tej kwestii, zasłaniając się ograniczeniami wynikającymi z prawa unijnego. Tymczasem doświadczenia innych krajów członkowskich przeczą tej argumentacji – u naszych czeskich i słowackich sąsiadów już od kilku lat SMSy charytatywne traktowane są jak darowizna i jako takie nie podlegają opodatkowaniu - twierdzą organizacje.

- Jesteśmy przekonani, ze budżet państwa nie powinien korzystać z hojności ludzi, którzy w odruchu solidarności z potrzebującymi przekazują darowiznę na pomoc ofiarom tragedii, opiekę nad niepełnosprawnymi, wykluczonymi czy upośledzonymi, ratowanie zdrowia i życia dzieci i dorosłych, czy ochronę środowiska naturalnego, za pomocą nowoczesnych środków przekazu: telefonii komórkowej czy linii typu audiotele" - czytamy w apelu.

Organizacje z Koalicji „SMS bez VAT” zwracają się jednocześnie do wszystkich, którym bliska jest idea bezinteresownej pomocy o przyłączenie się do apelu o zmianę interpretacji przepisów opodatkowujących SMS-owe darowizny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
3°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »