W Katowicach otworzono VIII Europejski Kongres Gospodarczy. Potrwa do piątku 20 maja. Bierze w nim udział wiele wybitnych osób ze świata biznesu i polityki.
Gościem specjalnym pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego była premier Beata Szydło. W swoim krótkim wystąpieniu mówiła, że Śląsk dla Polski jest ważny. Nawiązała także do problemów górnictwa i reform przeprowadzanych przez jej rząd.
Tematem sesji inauguracyjnej moderowanej przez Jerzego Buzka, przewodniczącego Europejskiego Kongresu Gospodarczego i posła do Parlamentu Europejskiego, była geopolityka, bezpieczeństwo i gospodarka w dobie globalnego kryzysu. Były premier przypomniał najpierw tematykę poprzednich spotkań w Katowicach. Podkreślił też aktualny, dużo trudniejszy kontekst tegorocznego kongresu.
Wspomniał m.in. o fali imigrantów. Swoich gości pytał o przyszłość Europy w kontekście tak wielu zmian i trudności, jakie przeżywa. Padły także pytania o Polskę i jej wizję rozwoju: jaką winna iść drogą i jak może wykorzystać potencjał, który posiada.
Micheil Saakaszwili, gubernator Odessy, dawny prezydent Gruzji, mówił, że na arenie europejskiej Polska jest niezwykle ważna. – Jest w takim miejscu, w jakim dzisiaj chciałyby być Ukraina czy Gruzja. A jeszcze na początku lat 90. XX w. Ukraina była bogatsza od Polski. Dzisiaj to Polska jest czterokrotnie bogatsza od Ukrainy – wyjaśniał.
Syntetyczny i rzeczowy program wzrostu gospodarczego Polski przestawił minister Mateusz Morawiecki. – Nie będzie on możliwy bez solidarności, równomiernego rozwoju oraz właściwie rozumianej elastyczności – wyjaśniał wicepremier.
Przestrzegał jednak przed łatwymi rozwiązaniami. Jako przykład podał Grecję, gdzie wraz ze wzrostem produktu krajowego brutto wzrosło zadłużenie państwa. – Nie o taki wzrost chodzi – dodał. Wiemy, jak katastrofalne skutki to przyniosło. Zdaniem Morawieckiego, wzrost PKB nie powinien być tylko ilościowy, ale i jakościowy.
W podsumowaniu sesji inauguracyjnej Jerzy Buzek stwierdził, że dla wielu państw Europy Wschodniej Polska to prawdziwa "ziemia obiecana". W ten sposób postrzegają ją nie tylko Ukraińcy. Postawił pytanie o wykorzystanie kapitału, którym dysponuje Polska. Tym należy tłumaczyć obecność na kongresie Istvána Mikola, ministra spraw zagranicznych i handlu z Węgier. Wydaje się bowiem, że Węgrom to się udało. Czy podobną drogą pójdzie Polska?
Europejski Kongres Gospodarczy potrwa do piątku 20 maja. W pierwszym dniu zjazdu poza geopolityką paneliści będą omawiać kwestie m.in. energii i klimatu, globalnej ekspansji europejskiej gospodarki oraz przemysłu w Europie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.