Odczytaniem oświadczenia przewodniczących episkopatów Polski i Niemiec z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się obrady polskich biskupów na Jasnej Górze.
Deklarację przedstawi dziś także strona niemiecka. Oficjalne ogłoszenie oświadczenia zaplanowano na godz. 14.00.
Podczas jednodniowego spotkania biskupi rozmawiać będą także o zagadnieniach związanych ze sprawami bioetycznymi i inicjatywami z racji Roku Kapłańskiego. Oficjalnie ogłoszony zostanie dokument Konferencji Episkopatu Polski nt. rodziny, zatytułowany „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”, odbędzie się także proklamacja nowego statutu Konferencji Episkopatu Polski zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską.
Jak powiedział ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu polscy i niemieccy biskupi podkreślają, że „pojednanie między naszymi narodami jest darem, który możemy wnieść w dziele zjednoczonej Europy”. Zatem cały dokument, choć dokonuje dogłębnej analizy trudnej przeszłości, nakierowany jest na przyszłość, której trwałym elementem winno być wspólne świadectwo Kościołów - niedawno walczących, a dziś już pojednanych narodów.
Jak dodał ks. Kloch prace nad dokumentem trwały od maja br. pod kierownictwem arcybiskupa Bambergu Ludwiga Schicka i biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, współprzewodniczących Grupy Kontaktowej.
Dokument zostanie podpisany przez przewodniczących Episkopatu Polski i Niemiec.
Zdaniem ks. Klocha, prezentacja deklaracji przewodniczących episkopatów Polski i Niemiec „zmienia całkowicie optykę spotkania biskupów na Jasnej Górze”, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń obrad.
Tradycyjnie spotkanie odbywa się w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Obchody odpustowe święta rozpoczną się już dziś o godz. 17.00 uroczystą procesją maryjną z archikatedry na Jasną Górę.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.