Irak odwołuje ambasadora w Syrii

Irak odwołał we wtorek swojego ambasadora w Syrii i zażądał od tego kraju wydania dwóch wysokich rangą przedstawicieli partii Baas podejrzanych o współudział w zeszłotygodniowym podwójnym zamachu w Bagdadzie, w którym zginęło blisko 100 ludzi.

"Rada ministrów zażądała od Syrii wydania Mohammada Junesa al-Ahmada i Sattama Farhana w związku z rolą, jaką odegrali bezpośrednio w operacjach terrorystycznych i zdecydowała odwołać swojego ambasadora w Damaszku na konsultacje" - oświadczył w poniedziałek rzecznik irackiego rządu Ali al-Dabbagh.

Farhan, wysoki funkcjonariusz partii Baas, która rządziła Irakiem za dyktatury Saddama Husajna, pojawił się w zeznaniach mężczyzny, przedstawianego przez irackie władze jako mózg jednego z ubiegłotygodniowych zamachów na budynki ministerstw. Nagrane na wideo zeznania Wisama Alego Kazima Ibrahima irackie władze pokazały na niedzielnej konferencji prasowej w Bagdadzie.

Ibrahim powiedział, że zamachowcom udało się pokonać policyjne blokady i posterunki kontrolne, ponieważ wręczyli łapówki w wysokości ok. 10 tys. dolarów.

Irak zażądał ponadto od Syrii, by wydała "wszystkie osoby, poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości, które popełniły morderstwa" na Irakijczykach. Chodzi też o wydalenie członków organizacji terrorystycznych, które mają w Syrii swoje bazy - dodał Dabbagh.

Po amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku wielu funkcjonariuszy reżimu Husajna znalazło schronienie w Syrii, także rządzonej przez partię Baas.

Także we wtorek w internecie ukazało się oświadczenie sunnickiego ugrupowania Islamskie Państwo w Iraku, które wzięło na siebie odpowiedzialność za zamachy. Bojownicy napisali, że "z łaską Boga" przeprowadzono "kolejny błogosławiony atak w sercu zranionego Bagdadu".

Jak oświadczyli terroryści, zamach miał "zrujnować bastiony niewiernych"; tak określony został szyicki "proirański rząd premiera Nuriego al-Malikiego". W komunikacie wymieniono też cele, które mieli zaatakować terroryści, w tym ministerstwa finansów, spraw zagranicznych i obrony w centrum Bagdadu.

Oświadczenie zamieszczono na stronie często używanej przez grupy terrorystyczne, ale jego autentyczności nie udało się zweryfikować.

W ubiegłą środę Bagdadem wstrząsnęła seria eksplozji. Niemal jednocześnie wybuchły ciężarówki wypełnione materiałami wybuchowymi przed resortem finansów i MSZ. Zginęło w nich co najmniej 95 osób, a ponad 400 zostało rannych.

Były to najbardziej krwawe skoordynowane ataki w Bagdadzie od lutego 2008 roku, kiedy to na targowisku, gdzie handlowano zwierzętami, zginęło 109 osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, SYRIA, TERRORYZM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »