Lech Wałęsa zapowiedział w czwartek, że w 29. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych zamierza spotkać się z młodzieżą w Gdańsku, a później - podczas uroczystości organizowanych przez Solidarność - stanie "z tyłu w tłumie". Weźmie również udział w uroczystościach 1 września na Westerplatte - w tych miejscach, które wskaże premier.
Wałęsa powiedział w radiu TOK FM, że 31 sierpnia będzie w Gdańsku. "Z młodzieżą ok. 9 złożymy kwiaty, a potem gdzieś godzinne, 1,5-godzinne spotkanie z młodzieżą taką różną" - dodał.
B.prezydent pytany był również o uroczystości z okazji 29. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. Na obchody rocznicy strajku w 1980 r. gdańska Solidarność zaprosiła wszystkich sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, na czele z Lechem Wałęsą.
Pytany, czy weźmie udział w tych uroczystościach, Wałęsa odparł: "Prawdopodobnie tak, ale gdzieś stanę z tyłu w tłumie. Z oficjelami - nie".
"Pójdę, bo chcę posłuchać i popatrzeć, jak to wygląda, co zrobiono wtedy, kiedy ja nie uczestniczyłem, z tym świętem". Pytany co - jego zdaniem - zrobiono, powiedział: "No, właśnie nie wiem, dlatego idę zobaczyć"
Wałęsa pytany był również o udział 1 września w uroczystości na Westerplatte z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Oddałem się do dyspozycji premiera i powiedziałem: tam, gdzie chcesz, to ja tam będę, zrobię to w zależności od tego, co sobie życzycie" - odpowiedział.
Jak dodał, nie chce brać udziału we wszystkich punktach programu obchodów. "Tam są ustalone już rzeczy, ale nie mam jeszcze programu, ale w jakiejś tam części jestem. Nie chcę być wszędzie, bo będzie za dużo ludzi, za dużo grzybów w jednym barszczu" - podkreślił b.prezydent. "Będę tylko tam, gdzie premier mnie wyznaczy" - dodał.
1 września na Westerplatte będą obecni m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Rosji Władimir Putin, premier Szwecji Fredrik Reinfeldt - w imieniu Unii Europejskiej oraz przedstawiciel Stanów Zjednoczonych. Oprócz wystąpień przedstawicieli Niemiec, Rosji, Szwecji i USA zaplanowano na Westerplatte także przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.