Nie można o Afryce wciąż informować wyłącznie w negatywnym tonie; zadaniem dziennikarzy jest wyławianie także pozytywnych informacji z tego kontynentu i dzielenie się nimi ze światem.
Z takim apelem do przedstawicieli mediów Czarnego Lądu zwrócił się ks. Chrisantus Ndaga, odpowiedzialny za komunikację w Stowarzyszeniu Konferencji Biskupich Afryki Wschodniej (AMECEA). To właśnie ono zorganizowało w Nairobi sympozjum dla dziennikarzy z dziesięciu krajów afrykańskich.
„Afryka często opisywana jest jako kontynent mroku i śmierci, porażek społecznych i walk etnicznych, krwawych konfliktów i kolejnych epidemii” - podkreślał na sympozjum ks. Ndaga. Wskazał, że za obraz tego kontynentu, jaki idzie w świat, odpowiedzialni są sami Afrykanie, którzy nie dostrzegają dokonującego się u nich dobra. Wymienił tu choćby dzieła prowadzone przez Kościół i ogromne zaangażowanie humanitarne.
„Jeśli sami prezentujemy nasz kontynent zawsze w czarnych kolorach, nie możemy się dziwić, że Afryka kojarzy się przede wszystkim z głodem, chorobami i korupcją, a ostatnio także z terroryzmem” – podkreślił ks. Ndaga na kenijskim sympozjum dla dziennikarzy. Do jego apelu o pozytywny przekaz dołączyli się także biskupi Afryki Wschodniej.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.