Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu jest jedną z pierwszych w kraju bibliotek zrzeszonych w Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”, która zdecydowała się na zdigitalizowanie swoich najcenniejszych zbiorów.
Liczący 500 lat „Dialog o Zbigniewie Oleśnickim” Jana Długosza, „Kronika Diecezji Sandomierskiej” z 1908 r., „Sandomierzanin” z 1914 r., "Siewca Prawdy" z 1938 r.- to pierwsze starodruki i historyczne gazety, które udostępnione zostały przez książnicę diecezjalną w internecie. Dyrektor ks. Andrzej Barzycki zapowiada dalsze publikowanie „białych kruków” z liczących ponad 20 tys. starodruków zasobów Biblioteki Diecezjalnej.
Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu jest jedną z pierwszych w kraju bibliotek zrzeszonych w Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”, która zdecydowała się na zdigitalizowanie swoich najcenniejszych zbiorów. W bibliotece zgromadzonych jest około 130 tysięcy woluminów, a wśród nich ponad 2,5 tysiąca rękopisów, 20 tysięcy starodruków, ok. 300 inkunabułów, w tym 13 unikatów. Najcenniejszy jest tekst "Bogurodzicy” z drugiej połowy XVII wieku.
"Jesteśmy chyba jedyną biblioteka kościelną w Polsce, która może pochwalić się najnowszej generacji skanerem do starodruków. Dzięki temu urządzeniu możemy tworzyć cyfrową kolekcję dzieł, które są w naszych zasobach. Wybrane pozycje, wśród nich te najcenniejsze, poddawane są digitalizacji, czyli są skanowane i wprowadzane w takiej formie do komputera, a następnie do internetu" - informuje KAI ks. Andrzej Barzycki, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej.
Biblioteczny skaner dostosowany jest do nietypowych ksiąg i dokumentów. Urządzenie gwarantuje szybkość skanowania i zapisu, tym samym krótki czas naświetlania kopiowanego obiektu. Niski poziom emisji światła gwarantuje bezpieczeństwo skanowanym dokumentom. Dzięki wyposażeniu skanera w specjalne półki, księgi można bezpiecznie otwierać, bez obawy o uszkodzenie. W taki sam skaner wyposażone zostały w tym roku trzy polskie książnice, wśród nich Biblioteka Narodowa. Podobnie jak zdecydowana większość bibliotek cyfrowych, sandomierska książnica posiada oprogramowanie „ d-Libra”.
Ostatnio na stronie internetowej umieszczony został manuskrypt, którego autorem jest Jan Długosz. Należy do najcenniejszych skarbów sandomierskiej Biblioteki Seminaryjnej. Dokument dotyczy kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Choć jest to XVI-wieczna kopia, to rękopis posiada wielką wartość historyczną. Rękopis ma 12 kart pergaminowych. Zachowały się tylko dwie kopie tego manuskryptu, w Krakowie i Sandomierzu.
„Nasza kopia przetrwała blisko 500 lat w bardzo dobrym stanie. Wyjątkowo cenny dokument nie jest udostępniany czytelnikom. Dlatego warto wejść na naszą stronę internetowa. W zakładce 'Biblioteka Cyfrowa' na naszej stronie internetowej zamieściliśmy także bardzo cenne gazety m.in.: 'Kronikę Diecezji Sandomierskiej' i 'Zeszyty Sandomierskie'" – poinformował ks. Andrzej Barzycki .
Digitalizowanie starodruków i gazet to poważny wydatek. Pieniądze udaje się pozyskiwać z wielu źródeł, m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Od 2006 roku Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu posiada komorę fumigacyjną, którą odkupiła od "Jagiellonki". Jest to urządzenie służące do dezynfekcji zainfekowanych księgozbiorów i archiwaliów z mikroorganizmów (grzybów, bakterii) i owadów, które wyrządzają najwięcej szkód.
„Własna komora fumigacyjna pozwala nam zaspokajać potrzeby w zakresie dezynfekcji zbiorów będących w posiadaniu Biblioteki Diecezjalnej. Wychodzimy też naprzeciw innym bibliotekom, archiwom i urzędom w naszym regionie umożliwiając fumigację ich książek, akt i dokumentów. Jednorazowo w komorze można umieścić 25 koszy z książkami. Dezynfekcja przebiega w warunkach próżniowych, w kilku etapach" - tłumaczy ks. Andrzej Barzycki.
Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu powstała na bazie Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego, która została założona w 1820 roku. Jej cenne zasoby w dużej mierze składają się z księgozbiorów klasztorów, które w tym czasie zostały zlikwidowane przez władze carskie. To tutaj trafiły księgi benedyktynów ze Świętego Krzyża i Sieciechowa, cystersów z Sulejowa, Wąchocka i Koprzywnicy, kamedułów z Rytwian i sandomierskich Benedyktynek. Następnie zbiór zasiliły woluminy pochodzące z jedenastu bibliotek poklasztornych, skasowanych na terenie diecezji w 1864 roku.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.