Film "Mama, tata, Bóg i szatan" Pawła Jóźwiaka-Rodana został laureatem "Złotego Pagórka" - Grand Prix V Festiwalu Filmowego Kino Niezależne Filmowa Góra. Nagrodę specjalną, "Złotą Klatkę", przyznano za zdjęcia do filmów "Zły" i "Skarby Ani K." Finał odbył się w piątek w zielonogórskim teatrze.
Grand Prix - "Złoty Pagórek" i 10 tys. zł trafiło do Pawła Jóźwiaka-Rodana za film "Mama, tata, Bóg i szatan". To autonarracyjna historia skupiająca się na najbliższej rodzinie reżysera - jego rozwiedzionych rodzicach reprezentujących skrajnie różne systemy wartości.
Nagrodę specjalną wojewody lubuskiego Heleny Hatki dla autora najlepszych zdjęć, "Złotą Klatkę" otrzymali : Oskar Kozłowski i Piotr Modzelewski za film "Zły" (reż. Michał Biliński) oraz Adam Zięcina za "Skarby Ani K."(reż. Małgorzata Gryniewicz). Obraz "Zły" zwyciężył także w konkursie publiczności.
Do tegorocznego konkursu zakwalifikowano 71 produkcji filmowych, które były oceniane w kategoriach: etiudy studenckie, dramat i ludzie toksyczni, komedia, humor, pastisz, animacja i film eksperymentalny, dokument i paradokument, profilaktyka społeczna oraz fabula rasa. Oceniało je jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego.
V edycja Festiwalu Filmowego Kino Niezależne - Filmowa Góra stanowiła część Europejskich Ogrodów Sztuki. Projekcje odbywały się równolegle w: Zielonej Górze, Bielsko-Białej, Berlinie, Edynburgu, Kostrzynie n/Odrą, Ciężkowicach (woj. małopolskie).
Filmowa Góra to międzynarodowy projekt skupiający corocznie wielotysięczną widownię. Główne założenie tej imprezy to stworzenie pierwszego festiwalu kina niezależnego, który miałby międzynarodowy charakter i umożliwiałby wzajemną współpracę i wymianę informacji między placówkami kulturalnymi w całej Europie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.