Reklama

"NYT" o alternatywie dla tarczy

Administracja Baracka Obamy opracowała plany alternatywne do tarczy antyrakietowej, nie wykluczające rezygnacji z instalacji w Polsce i Czechach, co ucieszyłoby Rosję i Niemcy, ale pogorszyło relacje z amerykańskimi sojusznikami w Europie Wschodniej - pisze w sobotę "New York Times".

Reklama

"Wśród alternatyw jest rezygnacja z obiektu w Polsce lub Czechach, lub też z obu naraz, i zbudowanie zamiast tego wyrzutni oraz instalacji radarowych w Turcji lub na Bałkanach, przy jednoczesnym rozwijaniu naziemnych wersji Aegis SM3, systemu morskiej obrony antyrakietowej - twierdzą przedstawiciele władz. Te zmiany, jak mówią, nie miałyby na celu udobruchania Rosji, tylko dostosowanie się do coraz większego ich zdaniem zagrożenia irańskimi rakietami krótkiego zasięgu" - pisze "NYT".

Według dziennika, osoby śledzące te modyfikacje, w tym zaniepokojeni przedstawiciele władz w Europie Wschodniej, mówią, że ich zdaniem administracja szykuje się do rezygnacji z obiektów w Polsce i Czechach.

"Jest jasne, że Europa Wschodnia nie jest już w epicentrum zainteresowania administracji amerykańskiej" - cytuje dziennik rzecznika polskiego MSZ Piotra Paszkowskiego. - "System obrony przeciwrakietowej jest obecnie rewidowany. Szanse, że znajdzie się w Polsce, wynoszą 50 proc.".

"NYT" pisze, że przedstawiciele amerykańskiej administracji odrzucają zarzuty, by skorygowany system obrony przeciwrakietowej oznaczał rezygnację z zapewnienia bezpieczeństwa Europie Wschodniej.

"Absolutnie nie wycofujemy się ze zobowiązania obrony europejskich sojuszników przed zagrożeniem z Iranu" - zapewnił jeden z przedstawicieli władz amerykańskich, zastrzegając swą anonimowość.

Jednakże "dyskusje w Huntsville (gdzie odbyła się konferencja na temat amerykańskiej obrony antyrakietowej - PAP) wywołały poruszenie wśród dyplomatów w Polsce. Przywódcy państw Europy Wschodniej obawiają się, że administracja bagatelizuje ich potrzeby w sferze bezpieczeństwa, choć, jak twierdzą, ubiegłoroczna wojna Rosji z Gruzją oraz rosnące napięcie między Rosją i Ukrainą wskazują na potrzebę silnej amerykańskiej obecności w regionie" - pisze "NYT".

Gazeta cytuje przy tym dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie Sławomira Dębskiego: "Widać, że w porównaniu z dawną administracją Busha administracja Obamy jest bardziej zainteresowana Rosją, Chinami i oczywiście Afganistanem niż Europą Wschodnią".

Jak dodaje gazeta, koszty budowy kompleksów w Polsce i Czechach mogłyby wzrosnąć z 837 mln do miliarda dolarów - według Biura Rozliczeń Rządu (GAO) kontrolującego administrację z ramienia Kongresu, które opublikowało w tym miesiącu raport na temat przygotowań do rozmieszczenia tarczy. Jeśli doliczyć do tego m.in. koszty wszystkich urządzeń w ewentualnych bazach tarczy, suma ta przekroczy 4 mln dol, podawane w szacunkach Ministerstwa Obrony USA.

"NYT" dodaje, że czeski parlament nie zatwierdził jeszcze porozumień dotyczących tarczy, a około 2/3 obywateli tego kraju jest przeciwnych budowie radaru w Czechach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama