"Papież przyspiesza marsz w stronę Moskwy"

Papież Franciszek przyspiesza marsz w stronę Moskwy - tak rzymski dziennik "Il Messaggero" interpretuje mianowanie dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Warszawie arcybiskupa Celestino Migliore ambasadorem watykańskim w Moskwie.

Watykanistka Franca Giansoldati pisze w internetowym wydaniu gazety w środę, że zamiarem papieża jest zacieśnienie współpracy i dialogu z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem i właśnie temu w jej ocenie ma służyć przeniesienie abpa Migliore, bardzo doświadczonego i wytrawnego dyplomaty, z Polski do Rosji. Mogłoby to, zauważa, faktycznie przybliżyć termin papieskiej wizyty w Moskwie po lutowym, pierwszym spotkaniu z Cyrylem na Kubie.

Odnotowuje zarazem, że w Polsce wiadomość o zmianie nuncjusza tuż przed lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży przyjęto z zaniepokojeniem. Mogłoby to wręcz wydawać się prowokacją - dodaje watykanistka. Wskazuje następnie, że w tym przypadku najważniejsze jest to, że abp Migliore, którego nominację przygotowywano od dłuższego czasu "za kulisami", znany jest w Patriarchacie Moskiewskim z racji swych wcześniejszych kontaktów dyplomatycznych.

Franciszek zaś według niej patrzy na wschód i dąży do współpracy ze światem prawosławia w dziedzinie krzewienia praw człowieka, obrony wolności religijnej i prześladowanych chrześcijan, troski o uchodźców.

Jak podkreśla dziennik, nowy nuncjusz w Moskwie nie będzie pracował sam nad tym ambitnym projektem. W skład tego "tandemu" wchodzą też, wyjaśnia, nowi mianowani przez Franciszka nuncjusze apostolscy na Ukrainie i w Serbii.

W internetowym wydaniu "Il Messaggero" odnotowuje się, że Patriarchat w Moskwie z satysfakcją przyjął nominację dla abp Celestino Migliore i ma nadzieję, że jako nuncjusz w Rosji doprowadzi on do ściślejszej współpracy ze Stolicą Apostolską.

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  22°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  18°C Czwartek
  dzień
  wiecej »