Tegoroczne Święto Dziękczynienia odbędzie się pod hasłem: "Chrzest darem miłosierdzia". Do Panteonu Wielkich Polaków zostaną wprowadzone relikwie św. Maksymiliana - "szczególnego świadka Bożego miłosierdzia”.
5 czerwca na Polach Wilanowskich przy Centrum Opatrzności Bożej po raz IX odbędzie się Święto Dziękczynienia. W tym roku o szczególnym charakterze, bo przypada na Rok Miłosierdzia oraz obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.
- Chcemy dziękować Opatrzności Bożej za ten największy dar miłosierdzia, jakim jest chrzest święty. Chrzest, który jest początkiem naszej drogi do królestwa niebieskiego - wyjaśnił kard. Kazimierz Nycz.
Święto Dziękczynienia rozpocznie się o godz. 8 pielgrzymką z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego z pl. Piłsudskiego. Pochód przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 11 na wysokości kościoła św. Antoniego M. Zaccarii do marszu dołączą relikwie pozostałych świętych i błogosławionych, których szczątki zainstalowane są w Panteonie Wielkich Polaków.
O godz. 12 na błoniach przez świątynią zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem prymasa Grecji i biskupa Aten abp. Sevastianosa Rossolatosa. Po uroczystej liturgii dokonany zostanie Akt Zawierzenia i Dziękczynienia. Następnie relikwie świętego męczennika zostaną wprowadzone do panteonu. - W tym roku przypada 75. rocznica jego aresztowania i 45. rocznica beatyfikacji - przypominają organizatorzy.
- Św. Maksymilian Kolbe w czasie II wojny światowej oddał swoje życie za życie drugiego człowieka. Jego postawa powinna być dla nas nauką i przesłaniem, że przez nasze czyny wobec bliźnich możemy się stać się świadkami Bożego miłosierdzia - wyjaśnił metropolita warszawski.
Święto Dziękczynienia to także okazja, by przyjrzeć się postępowi prac przy budowie świątyni. - Jesteśmy na ostatniej prostej zakończenia pierwszego etapu prac. Skończona jest elewacja, trwają prace przy parkingach i pobliskich drogach. We wnętrzu świątyni przygotowywane jest ogrzewanie podłogowe, trwa malowanie ścian. Pierwsze nabożeństwo planujemy na 11 listopada. Będziemy dziękować Bogu za to, że jesteśmy wolnym krajem - mówił Piotr Gaweł, prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej.
Z kolei o. Ryszard Koczwara zwrócił uwagę na cechy św. Maksymiliana, które pociągają współczesnych. - Dla św. Maksymiliana nie było rzeczy niemożliwych. Wszystkie swoje sprawy zawierzał Bogu i Jego Matce. Jest to z pewnością osoba motywująca do działania - powiedział.
O godz. 14 zostanie otwarte Miasteczko dla Dzieci. W roku jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski organizatorzy przygotowali dla najmłodszych barwną katechezę przybliżającą wartość tego sakramentu. Dzieci poznają także postać św. Maksymiliana i jego działalność. - W tym roku zabierzemy dzieci na 'Wyprawę do królestwa niebieskiego" - na początku przejdziemy przez ciemny tunel prowadzący do Bramy Życia - symbolu chrztu, założymy "okulary wiary” i wejdziemy do nieba - tłumaczą organizatorzy.
O godz. 15 rozpocznie się festiwal Moc Dobra, promujący młodych artystów chrześcijańskiej sceny muzycznej. Na scenie przed Świątynią Opatrzności Bożej wystąpią artyści: Beata Bednarz, zespół Armia, New Life’m, Moja Rodzina, Mały Chór Wielkich Serc, Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej.
Dzień Dziękczynienia zakończy się o godz. 21.37 iluminacją świątyni.
Podczas Dnia Dziękczynienia w całym kraju będzie prowadzona zbiórka ofiar na budowę Świątyni Opatrzności Bożej i sanktuarium. Obecnie wspiera ją ponad 80 tys. osób.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.