1 września wchodzą w życie przepisy umożliwiające odbywanie kary pozbawienia wolności we własnym domu, w ramach systemu dozoru elektronicznego. "Gazeta Prawna" wyjaśnia dlaczego nowe rozwiązanie może spowodować lawinę skarg więźniów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Otóż z uwagi na ograniczone możliwości techniczne i testowanie systemu, będą mogli z niego korzystać na razie tylko skazani z terenu apelacji warszawskiej. Inne miasta będą do systemu włączane sukcesywnie, aż do roku 2012.
Przepisy ustawy o dozorze elektronicznym nie przewidują jednak czasowego i terytorialnego zasięgu jej obowiązywania. To powoduje, że ustawa narusza obowiązek równego traktowania wszystkich obywateli, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji wobec prawa, twierdzą prawnicy, wypowiadający się dla "Gazety Prawnej".
Zarzut ten będzie mógł postawić każdy z prawie 40 tys. skazanych, kwalifikujących się do odbycia kary pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego. Zdaniem adw. Jerzego Naumanna prawdopodobieństwo wszczęcia tego rodzaju postępowania jest stuprocentowe.
Według Marcina Warchoła w kampanii Trzaskowskiego złamano co najmniej 3 artykuły Kodeksu wyborczego.
36-minutowe przemówienie w języku angielskim zostało opublikowane na YouTube.
28 maja Namibia po raz pierwszy w historii obchodzić będzie Dzień Pamięci o Ludobójstwie.
Wydobyto szczątki co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci.
Głównej świątecznej liturgii zakończonej procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej.
W opozycji może to „utrwalić represje przed wyborami w 2026 roku”.
Nigdy nie przeszło mi przez myśl, że zostanę wybrany - powiedział Leon XIV.