W nowym roku szkolnym maturzyści będą mogli dodatkowo zdawać egzamin nie z trzech, jak do tej pory, przedmiotów dodatkowych, ale z sześciu. Od poniedziałku w tej sprawie wchodzi w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej.
"To jest poszerzenie możliwości dla tych uczniów, którzy uważają, że lepiej jest dla ich rekrutacji na studia, gdy zdadzą więcej niż jeden czy dwa egzaminy z przedmiotów do wyboru" - powiedział PAP rzecznik MEN Grzegorz Żurawski.
Zgodnie z rozporządzeniem, maturzysta "ma prawo przystąpić w danym roku do egzaminu maturalnego z nie więcej niż sześciu przedmiotów dodatkowych". Na egzaminie ustnym można np. zdawać wybrany język obcy, a na pisemnym np. biologię, chemię, filozofię, fizykę i astronomię, historię, geografię, itd. (w rozporządzeniu wymienionych jest 18 przedmiotów do wyboru).
W poprzednich latach maturzysta mógł wybrać nie więcej niż trzy przedmioty. Wchodzące od września rozporządzenie ministra edukacji, rozszerza tę liczbę z trzech do sześciu.
Egzamin z przedmiotów dodatkowych może być zdawany na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
"To, ile będzie egzaminów z przedmiotów dodatkowych, będzie już zależało wyłącznie od maturzysty. Od jego chęci, ale także od wymagań stawianych przez uczelnie, do których ma zamiar zdawać maturzysta" - tłumaczy Żurawski.
W maju 2010 r. maturę na poziomie podstawowym z języka polskiego i języka obcego (pisemnie i ustnie) oraz matematyki (pisemnie) będą zdawać wszyscy ubiegający się o świadectwo dojrzałości. Wynik nie mniejszy niż 30 proc. (na egzaminach pisemnych) będzie oznaczał, że matura jest zdana.
Na maturze nie będzie już obowiązkowego pisemnego egzaminu z przedmiotu dodatkowego, który zastąpi, po raz pierwszy od 1982 r., obowiązkowy pisemny egzamin z matematyki.
MEN chce, by wszyscy maturzyści przystępowali do pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego o tej samej godzinie.
"Do tej pory było tak, że maturzyści zdawali pisemne egzaminy z tych przedmiotów o tej samej godzinie, wybierając poziom podstawowy albo rozszerzony. Tym razem, od 2010 roku, wszyscy będą zdawać egzaminy na poziomie podstawowym, o godz. 9, a jak któryś z maturzystów chce zdać egzamin na poziomie rozszerzonym, bo na przykład jest to mu potrzebne do rekrutacji na studia, będzie go zdawał o godz. 14" - wyjaśnił PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski.
Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych wchodzi w życie od 1 września.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.