Reklama

Matura 2010: Większy wybór

W nowym roku szkolnym maturzyści będą mogli dodatkowo zdawać egzamin nie z trzech, jak do tej pory, przedmiotów dodatkowych, ale z sześciu. Od poniedziałku w tej sprawie wchodzi w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej.

Reklama

"To jest poszerzenie możliwości dla tych uczniów, którzy uważają, że lepiej jest dla ich rekrutacji na studia, gdy zdadzą więcej niż jeden czy dwa egzaminy z przedmiotów do wyboru" - powiedział PAP rzecznik MEN Grzegorz Żurawski.

Zgodnie z rozporządzeniem, maturzysta "ma prawo przystąpić w danym roku do egzaminu maturalnego z nie więcej niż sześciu przedmiotów dodatkowych". Na egzaminie ustnym można np. zdawać wybrany język obcy, a na pisemnym np. biologię, chemię, filozofię, fizykę i astronomię, historię, geografię, itd. (w rozporządzeniu wymienionych jest 18 przedmiotów do wyboru).

W poprzednich latach maturzysta mógł wybrać nie więcej niż trzy przedmioty. Wchodzące od września rozporządzenie ministra edukacji, rozszerza tę liczbę z trzech do sześciu.

Egzamin z przedmiotów dodatkowych może być zdawany na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

"To, ile będzie egzaminów z przedmiotów dodatkowych, będzie już zależało wyłącznie od maturzysty. Od jego chęci, ale także od wymagań stawianych przez uczelnie, do których ma zamiar zdawać maturzysta" - tłumaczy Żurawski.

W maju 2010 r. maturę na poziomie podstawowym z języka polskiego i języka obcego (pisemnie i ustnie) oraz matematyki (pisemnie) będą zdawać wszyscy ubiegający się o świadectwo dojrzałości. Wynik nie mniejszy niż 30 proc. (na egzaminach pisemnych) będzie oznaczał, że matura jest zdana.

Na maturze nie będzie już obowiązkowego pisemnego egzaminu z przedmiotu dodatkowego, który zastąpi, po raz pierwszy od 1982 r., obowiązkowy pisemny egzamin z matematyki.

MEN chce, by wszyscy maturzyści przystępowali do pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego o tej samej godzinie.

"Do tej pory było tak, że maturzyści zdawali pisemne egzaminy z tych przedmiotów o tej samej godzinie, wybierając poziom podstawowy albo rozszerzony. Tym razem, od 2010 roku, wszyscy będą zdawać egzaminy na poziomie podstawowym, o godz. 9, a jak któryś z maturzystów chce zdać egzamin na poziomie rozszerzonym, bo na przykład jest to mu potrzebne do rekrutacji na studia, będzie go zdawał o godz. 14" - wyjaśnił PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski.

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych wchodzi w życie od 1 września.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama