Nabożeństwa, wykłady i dyskusje panelowe, koncerty i wystawy, a także rozmowy z biskupem – takie wydarzenia towarzyszyły tegorocznej „nocy kościołów” na Łotwie.
Inicjatywa o charakterze kulturalnym objęła w całym kraju 190 otwartych do północy świątyń różnych wyznań.
„Noc kościołów” była okazją do popularyzacji chrześcijańskiej kultury, a także do promocji duszpasterskich i społecznych inicjatyw podejmowanych przez wspólnoty wiernych. Imprezy, mimo fatalnej pogody, która nie zachęcała do spacerów po kościołach, cieszyły się sporym zainteresowaniem. Łotysze docenili przede wszystkim koncerty muzyki sakralnej, choć nie zabrakło też słuchaczy wykładów i dyskusji oraz uczestników specjalnych wieczorów modlitewnych. Na ryskiej starówce można było m.in. zwiedzić niedawno otwarty katolicki ośrodek społeczny „Dom Świętej Rodziny”, gdzie w podziemiach odsłonięto i zabezpieczono pozostałości po średniowiecznym klasztorze cysterek.
Ważnym punktem „Nocy kościołów” były nabożeństwa modlitewne w duchu Taizé. W ten sposób wspólnoty chrześcijańskie przypominały wiernym o 39. Europejskim Spotkaniu Młodych, które w grudniu gościć będzie stolica Łotwy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.