Sytuacja w Zimbabwe uległa zdecydowanej poprawie – stwierdziła delegacja amerykańskiego episkopatu, która przebywa w tych dniach w południowej Afryce.
Biskupi wizytują dzieła duszpasterskie i charytatywne, które korzystają z pomocy katolików z USA. Swą podróż rozpoczęli od Zimbabwe. Bp John Ricard, przewodniczący komisji episkopatu ds. Afryki, poprzednio był tu dokładnie przed rokiem. Od tego czasu sytuacja zmieniła się radykalnie. „W sklepach pojawiła się żywność, ożywiła się gospodarka, w ludziach jest więcej nadziei” – zauważył bp. Ricard. Poprawa warunków życia jest osiągnięciem funkcjonującego od siedmiu miesięcy koalicyjnego rządu. Został on utworzony przez partię prezydenta Mugabe, który wcześniej doprowadził kraj do ruiny, oraz opozycję. Jej liderem jest aktualny premier Morgan Tsvangirai. To właśnie on wprowadził do oficjalnego obiegu obce waluty. Zastąpiły one miejscowego dolara, który na skutek hiperinflacji, stracił wszelką wartość, co uniemożliwiało normalne funkcjonowanie gospodarki.
Aktualnie amerykańscy biskupi przebywają w RPA. Swą wizytę w tym kraju rozpoczęli od Alexandry, dzielnicy Johannesburga. To właśnie tam w maju ubiegłego roku rozpoczęły się brutalne akty ksenofobii, które pochłonęły ponad 60 ofiar. W 1994 r. po upadku apartheidu kraj zalała fala migrantów. Szacuje się, że do zamożnego RPA przybyło 10 milionów Afrykańczyków. Ta gigantyczna liczba przybyszów poważnie zdestabilizowała życie społeczne w kraju, a także zasiliła szeregi biedoty. Wszystko to doprowadziło do eskalacji ksenofobii wśród rdzennych mieszkańców RPA.
Amerykańscy biskupi odwiedzili katolickie schroniska dla migrantów i miejscowe parafie, które udzielają pomocy najbardziej potrzebującym. Spotkali się także z metropolitą Johannesburga. Abp Buti Tlhagale zapoznał delegację episkopatu USA z przygotowaniami do przyszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej, które odbierane są z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony wydarzenie to jest oczekiwane z wielkim entuzjazmem. Jednocześnie jednak istnieje obawa, że wraz z kibicami do RPA przybędzie kolejna fala migrantów – zauważył abp Tlhagale.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.