Minister Witold Waszczykowski wręczył dziś Januszowi Kotańskiemu nominację Prezydenta RP na stanowisko Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim - poinformował MSZ.
- Janusz Kotański podczas swojej wieloletniej kariery pracował w różnych instytucjach, m.in.: w Ministerstwie Kultury i Sztuki, Instytucie Pamięci Narodowej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W latach 2001-2006 jako pracownik IPN w Biurze Edukacji Publicznej zajmował się m.in. historią Kościoła katolickiego. Był współautorem opracowań: "Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński" i "Stan wojenny", a także członkiem redakcji "Biuletynu IPN". W latach 2006-2007 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Sejmu RP. W początkowym okresie działalności Centrum Nauki Kopernik (2008-2009) był kuratorem i współtwórcą galerii "Korzenie cywilizacji". W latach 2010-2015 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego współtworzył scenariusz wystawy głównej oraz wystaw czasowych poświęconych św. Janowi Pawłowi II i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Zaangażowany był również w powstawanie ekspozycji Muzeum bł. Stanisława Papczyńskiego (którego kanonizacja, z udziałem Pary Prezydenckiej, miała miejsce 5 czerwca br.) w Górze Kalwarii. W ostatnich latach pracował nad aktami Sekretariatu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.
Jest autorem wielu artykułów poświęconych historii Polski i Włoch, opublikowanych m.in. w "Gościu Niedzielnym", "Naszym Dzienniku", "Rzeczpospolitej" czy "Teologii Politycznej". Współpracował także z Telewizją Polską.
Janusz Kotański jest historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego UW. Zna język angielski; posługuje się rosyjskim i francuskim.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.