Nigdy więcej wojny – te słowa papieża Pawła VI zostały powtórzone na Jasnej Górze. Do sanktuarium 3 września przybyli weterani i kombatanci, uczestnicy Światowego Zjazdu i ogólnopolskiej pielgrzymki zorganizowanych z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Liturgii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego. Wspominając miliony ofiar wojny apelował o troskę, pokój i kształtowanie człowieka wolnego od nienawiści.
Gen. dywizji Tadeusz Płoski przypomniał w homilii, że w rozliczaniu przeszłości i budowaniu przyszłości potrzebna jest rzetelność i prawda: „Potrzebna jest także rezygnacja ze stereotypów, które utrudniają prawdziwe zrozumienie tych czasów i mogą podważyć budowane z trudem zaufanie między Polakami a Niemcami, Polakami a Rosjanami”. Bp Płoski podkreślił, że pokój oparty na sprawiedliwości i pojednaniu nie jest dany raz na zawsze, ale buduje się go dzień po dniu i może rozkwitać tylko wówczas, gdy wszyscy uznamy swoją osobistą odpowiedzialność za niego.
Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że pokolenie Polaków z okresu II Rzeczypospolitej znało wartość takich pojęć, jak: honor, prawość, szlachetność, uparte trwanie przy wartościach chrześcijańskich, poczucie obowiązku wobec narodowej wspólnoty. Biskup przypomniał przemówienie ministra Józefa Becka, transmitowane przez ówczesne Polskie Radio, w którym odrzucił żądanie Hitlera oddania Niemcom korytarza do Gdańska i powiedział, że „Pokój - jak wszystko na tym świecie, ma swoją wymierną cenę. Lecz istnieje wartość większa niż pokój. Tą wartością jest honor”.
Sami kombatanci, dziękując za ocalone życie, modlili się o łaskę pojednania: „Pokój i jeszcze raz pokój, jeżeli będziemy w pokoju, to możemy się rozwijać, możemy wychowywać młode pokolenia” - powiedział jeden z uczestników rocznicowej liturgii.
Jasnogórskie spotkanie zakończyło Światowy Zjazd Kombatantów w 70. rocznicę wybuchu wojny. Uczestniczyli w nim żołnierze z kraju i zagranicy, a także kierownicy urzędów lub resortów odpowiadających za sprawy kombatanckie w krajach, które w czasie II wojny światowej stanowiły trzon zachodnich aliantów. Byli weterani z Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.
Jasnogórskie spotkanie uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, która dała pokaz musztry paradnej i wykonała pieśni liturgiczne podczas Mszy Świętej.
Raport wskazuje, że powszechne w systemie ochrony zdrowia są seksizm i przemoc słowna.