Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso weźmie w niedzielę udział w otwarciu organizowanego przez metropolitę krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza i włoską Wspólnotę św. Idziego międzynarodowym Kongresie dla Pokoju "Ludzie i Religie", odbywającym się pod hasłem "Duch Asyżu w Krakowie".
"Przewodniczący Barroso z wielką radością przyjął zaproszenie do udziału w kongresie, by przypomnieć o wartościach takich jak pokój, demokracja, sprawiedliwość i wolność, które były od zawsze fundamentem procesu europejskiej integracji" - powiedziała PAP rzeczniczka KE Ewa Haczyk.
Dodała, że w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznicę upadku żelaznej kurtyny i komunistycznych reżimów w Europie Wschodniej przesłaniem Barroso będzie apel, by wspólnie działać na rzecz zachowania pokoju.
Haczyk powiedziała, że podczas jednodniowej wizyty Barroso w Krakowie nie przewiduje się rozmów politycznych.
Na kongresie, który ma być spotkaniem ludzi religii, kultury i polityki, stronę rządową będzie reprezentował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak podają organizatorzy, uczestniczyć będzie także kilkunastu kardynałów Kościoła katolickiego, przedstawiciele Kościołów wschodnich, prawosławnych i protestanckich, oraz innych wielkich religii świata: naczelny rabin Izraela Jona Metzger i naczelny rabin Hajfy Szear-Jaszuw Cohen, reprezentacje świata islamu, buddyzmu i hinduizmu.
Spotkanie rozpocznie się w niedzielę w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego i potrwa do wtorku 8 września, kiedy to uczestnicy wezmą udział w Marszu Pamięci i Pokoju w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, który zakończy się Ceremonią Pamięci.
Hasło "Asyż w Krakowie" nawiązuje do historycznego Dnia Modlitwy o Pokój z 27 października 1986 roku, podczas którego Jan Paweł II zaprosił do tego włoskiego miasta przedstawicieli religii świata, aby wspólnie modlili się o pokój.
"Kongres, który ma się odbyć w Krakowie, kontynuuje myśl Jana Pawła II, by ludzie różnych religii i przekonań spotkali się razem w trosce o pokój" - mówił podczas konferencji prasowej poprzedzającej Kongres kardynał Dziwisz.
Honorowy patronat nad Kongresem objął prezydent RP Lech Kaczyński.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.