Reklama

Nie będzie odsłonięcia pomnika Słowackiego w Kijowie

Mimo wcześniejszych zapowiedzi w ukraińskiej stolicy nie będzie na razie pomnika polskiego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego - poinformowała w piątek PAP Anna Łazar, p.o. wicedyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie.

Reklama

Do odsłonięcia monumentu miało dojść w dniu obchodzonej w piątek 200. rocznicy urodzin poety. Obelisk miał stanąć na skwerze przy ulicy Kostiolnej (Kościelnej) w samym centrum Kijowa, tuż obok kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem św. Aleksandra.

W uroczystości miał uczestniczyć polski minister kultury Bogdan Zdrojewski, jednak w ostatniej chwili odwołał wizytę w Kijowie.

Kilka dni wcześniej kijowski ratusz poinformował, że "prace związane z ustanowieniem pomnika (...) zostały zakłócone z powodu akcji protestacyjnej mieszkańców pobliskich kamienic".

Napisał o tym w liście do ukraińskich resortów kultury i spraw zagranicznych wicemer Kijowa Serhij Rudyk. Z treści listu, który uzyskała PAP, nie wynika, co wywołało protesty mieszkańców przeciwko pomnikowi Słowackiego.

PAP nie udało się w piątek uzyskać komentarza polskiego Ministerstwa Kultury. Nie udało się też dotrzeć do organizatorów protestu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że komitet protestacyjny liczy zaledwie kilka osób.

Zamiast dotychczasowej lokalizacji monumentu władze Kijowa zaproponowały stronie polskiej nowe miejsce. Jest to skwer przy innym znanym stołecznym kościele rzymskokatolickim p.w. św. Mikołaja. Choć świątynia funkcjonuje obecnie jako sala organowa, regularnie odbywają się tu nabożeństwa.

Na razie przywieziony z Polski pomnik Słowackiego znajduje się w magazynie. Nie wiadomo, kiedy może dojść do ceremonii jego odsłonięcia.

Główne obchody rocznicy urodzin Słowackiego zaplanowano na sobotę i niedzielę w zachodnioukraińskim Krzemieńcu, gdzie się urodził.

Zaplanowano tam uroczystą akademię, akcję literacką "Dialog dwóch kultur" oraz odsłonięcie okolicznościowej tablicy pamiątkowej. W niedzielę w mieście odbędzie się również święto ulicy Juliusza Słowackiego. Od 2004 roku w Krzemieńcu działa muzeum Słowackiego, znajdujące się w dworku rodziny Słowackich.

Zgodnie z decyzją Sejmu rok 2009 jest rokiem Juliusza Słowackiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama