Coraz więcej Koreańczyków i Chińczyków decyduje się na pieszą pielgrzymkę do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.
Wszystko to za przyczyną entuzjastów Camino, którzy reklamują w Azji ten słynny szlak pielgrzymkowy zarówno w internecie, jak i przez liczne publikacje. Do przejścia Camino przygotowuje się aktualnie stuosobowa grupa młodzieży z Chin kontynentalnych. Ale liczba zainteresowanych tą formą pielgrzymowania systematycznie rośnie. W ubiegłym roku szlak przeszło tysiąc Chińczyków. Gdy chodzi o Azję, przebili ich jedynie Koreańczycy, których do Santiago pielgrzymowało cztery razy więcej.
Popularyzatorami tego najstarszego szlaku pielgrzymkowego są w Azji ludzie, którzy sami nim szli. Na Tajwanie jest to Chen Ken, który w Tajpeju zorganizował właśnie spotkanie przygotowawcze dla kilkuset osób w różnym wieku, zamierzających wkrótce założyć plecak pielgrzyma. Z kolei w Pekinie jest to ks. Zhao Jianmin, który wydał właśnie po chińsku przewodnik z praktycznymi informacjami o Szlaku Jakubowym.
Odkąd w 1989 r. Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą w Santiago de Compostela, Camino przeżywa swój renesans, a liczba pielgrzymów z roku na rok rośnie. Wśród ponad 262 tys. osób, które w ubiegłym roku odebrały zaświadczenia o przejściu Szlaku Jakubowego, byli pątnicy ze 178 państw.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.