W Kolumbii pod hasłem „Żyję dla życia... A ty?” od 6 do 13 września trwa 16. Tydzień dla Pokoju organizowany przez Krajowy Sekretariat Duszpasterstwa Społecznego oraz Caritas. Składa się nań szereg inicjatyw duszpasterskich i społecznych, promujących pokój i sprawiedliwość w tym południowoamerykańskim kraju, od wielu lat dotkniętym wewnętrznym konfliktem zbrojnym.
W tym roku szczególnym tematem jest ochrona życia w różnych jej aspektach: społeczno-politycznym, rodzinno-środowiskowym czy naukowo-etycznym.
W ramach kolumbijskiego Tygodnia dla Pokoju 9 września będzie obchodzony jako Krajowy Dzień Praw Człowieka. Z kolei 11 i 12 września odbędzie się w Bogocie krajowy kongres poświęcony psychologicznym i społecznym skutkom przymusowych wysiedleń ludności z rejonów objętych konfliktem zbrojnym. Spotkanie ma też na celu zaproponowanie konkretnych rozwiązań w polityce państwa wobec ofiar przemocy. Jedną z inicjatyw kościelnych na rzecz zapobiegania konfliktom w Kolumbii jest propozycja ogłoszenia placówek edukacyjnych „miejscami pokoju”. Jest to związane z nasileniem się przestępczości i przemocy wśród młodzieży. Projekt przedstawiony przez Sekretariat Duszpasterstwa Społecznego obejmuje utworzenie na terenie szkół przestrzeni dialogu między nauczycielami, uczniami, rodzicami i środowiskami lokalnymi. Polegałby on na wspólnym praktycznym uczeniu się pokojowego współistnienia według specjalnie opracowanych programów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.