Krakowski kongres „Ludzie i Religie”, zorganizowany przez Wspólnotę św. Idziego wraz z archidiecezją krakowską był ważnym znakiem jedności rodzaju ludzkiego – stwierdzili w przesłaniu do Benedykta XVI kard. Stanisław Dziwisz, bp Vincenzo Paglia oraz prof. Andrea Riccardi. Wyrazili oni podziękowanie Ojcu Świętemu za mocne słowa skierowane 6 września z Viterbo, wskazujące, iż 70 rocznica wybuchu II wojny światowej powinna być wielką lekcją dla współczesnej ludzkości.
Sygnatariusze przesłania zaznaczają, iż słowa Benedykta XVI wypowiedziane na zakończenie Mszy św. w Viterbo stanowiły wprowadzenie do prac Kongresu i jego ubogacenie. „Wspomnienie wybuchu II wojny światowej, pielgrzymka ludzi religii do Auschwitz - otchłani zła, klimat modlitwy i braterstwa sprawiły, że te dni stały się cennym znakiem jedności rodzaju ludzkiego, mimo czasów zaznających tak wielu rozdarć. Silnie postrzegaliśmy obecność Jana Pawła II, który kroczył z nami duchem oraz swoim nauczaniem” – napisali kard. Dziwisz, bp Paglia i prof. Riccardi.
W dokumencie zapewniono, że uczestnicy krakowskiego Kongresu pamiętali o osobie obecnego Następcy Piotra, który otacza życzliwością tę inicjatywę oraz drogę w duchu Asyżu. Przypomniano mocne słowa Benedykta XVI, który stwierdził, że pamięć o II wojnie światowej powinna być dla współczesnej ludzkości wielką lekcją.
„Zechciej Ojcze Święty przyjąć nasze pozdrowienia a także wszystkich osobistości, które w tych dniach przybyły do Krakowa i prosiły o przekazanie Waszej Świątobliwości wspólne wyrazy wdzięczności” – napisali metropolita krakowski, założyciel oraz kościelny asystent Wspólnoty św. Idziego.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.