Dwudziestu biegaczy, w tym osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich, wyruszyło w niedzielę w sztafecie do grobu ks. Jerzego Popiełuszki, aby uczucić 25. rocznicę śmierci kapelana "Solidarności". Organizatorami biegu są Akcja Katolicka i NSZZ "Solidarność".
Uczestnicy sztafety chcą pokonać dystans blisko 240 km z Olsztyna do Warszawy w dwa dni. "Będziemy biegli na zmianę, każda osoba po kilka kilometrów. Dzięki temu zdołamy pokonać ten spory dystans w tak krótkim czasie" - powiedziała PAP Bożena Ulewicz z Akcji Katolickiej. Pierwszego dnia biegacze chcą dotrzeć z Olsztyna do Ciechanowa.
Ulewicz dodała, że maraton poświęcony jest pamięci ks. Popiełuszki i innych ofiar stanu wojennego, ale każdy z jego uczestników "biegnie też z własną intencją".
Sztafeta do grobu ks. Popiełuszki wyruszyła w niedzielę z Olsztyna po raz czwarty. Wśród biegaczy jest m.in. Anna Niszczak. "Aby wytrzymać trudy dystansu od czerwca niezależnie od pogody każdego dnia biegałam godzinę. Mój trud dedykuję wszystkim tym, którzy w dzisiejszych czasach nie reagują, gdy innym dzieje się krzywda. Ksiądz Jerzy miał inną postawę, reagował i powinniśmy brać z niego przykład" - powiedziała Niszczak na konferencji prasowej poprzedzającej sztafetę.
Sztafeta z Olsztyna przy grobie ks. Popiełuszki chce się spotkać z biegaczami z Katowic i wspólnie modlić się za kapelana "Solidarności". Z obu tych miast podobne pielgrzymki wyruszają od 2006 roku. Pomysłodawcą "bieganych pielgrzymek" był emerytowany górnik z Knurowa Marian Gruszka.
Wszyscy uczestnicy sztafety z Olsztyna przed wybiegnięciem spotkali się w niedzielę na mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym ks. Popiełuszko w czerwcu 1972 roku odprawił swoją drugą, po prymicyjnej, mszę świętą.
Ks. Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej. W nocy 19 października 1984 r. został uprowadzony przez oficerów służb specjalnych MSW i brutalnie zamordowany.
Obecnie trwa proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki, wszczęty 8 lutego 1997 roku. Proces beatyfikacyjny osiągnął już kluczowy etap, jakim jest dokument positio, który przedkłada się watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych i papieżowi. (PAP)
jwo/ dym/
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.