Reklama

Harcerze ZHR na Jasnej Górze

Kilkaset harcerzy i harcerek obchodzącego w tym roku 20-lecie założenia Związku Harcerzy Rzeczypospolitej (ZHR) zakończyło w niedzielę coroczną trzydniową pielgrzymkę na Jasną Górę.

Reklama

Harcerze pielgrzymowali tam kilka tygodni po zakończeniu zlotu w Koronowie, podczas którego świętowali 20-lecie powstania Związku. Według organizatora pielgrzymki ks. phm. Andrzeja Majcherka, młodzi ludzie wciąż garną się dziś do harcerstwa, jeśli zobaczą w nim prawdziwe działanie, dostrzegą dobre wzorce. A pielgrzymka to - obok zbiórek, zlotów i innych harcerskich wydarzeń - jeden z elementów pracy nad kształtowaniem osobowości.

"Harcerze chcą na nowo odkrywać swoje talenty, to co potrafią, do czego są zdolni, do czego powołał ich Jezus Chrystus. (...) Chcemy to powołanie do końca znaleźć, by jak najlepiej służyć Bogu i drugiemu człowiekowi" - wyjaśnił cytowany przez biuro prasowe sanktuarium ks. Majcherek. Dlatego też tegoroczna 27. Pielgrzymka ZHR na Jasną Górę przebiegała pod hasłem: "Jesteśmy potrzebni - powołani do służby Bogu".

Harcerze ZHR dotarli na Jasną Górę w piątek. Podczas pielgrzymki mieszkali w okolicznych szkołach, gdzie urządzili bazy - jedną żeńską i dwie męskie. Pielgrzymkowe uroczystości rozpoczęły się apelem przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego, potem młodzież uczestniczyła m.in. w drodze krzyżowej na jasnogórskich wałach. Sobotni poranek upłynął na harcerskich grach i zabawach religijnych na jasnogórskich błoniach.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była sobotnia wieczorna msza. W homilii dla harcerzy przedstawiciel delegata Episkopatu ds. harcerzy biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, kanclerz Kurii Polowej WP ks. komandor Leon Szot dziękował m.in. za miniony rok i całe 20-lecie ZHR. Przypomniał też słowa Jana Pawła II wypowiedziane 30 sierpnia 1996 r. do delegacji harcerzy Związku podczas audiencji w Castel Gandolfo.

"Dzisiejszemu światu potrzeba czytelnego świadectwa wiary, nadziei i miłości. Potrzebuje go zwłaszcza młodzież. Organizacja harcerska, zachowując ideał, który przyświecał jej założycielom, wychowuje młodzież w duchu tradycji chrześcijańskich i narodowych, wdraża do podejmowania odpowiedzialnych zadań, uczy poszanowania całego dzieła stworzenia, a nade wszystko, godności każdego człowieka" - mówił wówczas Jan Paweł II.

Papież wskazał też wtedy, że hasło "Czuwaj" przypomina o potrzebie rozróżnienia prawdy od fałszu, dobra rzeczywistego od złudnych pozorów. "Wśród wielu błędnych tropów trzeba odnaleźć ślady Chrystusa i pójść za nim" - apelował Jan Paweł II. Wtedy bowiem, jak mówił papież - zgodnie ze słowami harcerskiej piosenki: "Wasza pogoda i jasny wzrok rozjaśni ludziom mrok i innym szczęście da harcerska dola radosna".

Szukając na podstawie wskazań papieża odpowiedzi na pytanie, czym ma być harcerstwo dzisiaj, kanclerz Kurii Polowej Wojska Polskiego odpowiedział podczas mszy na Jasnej Górze, że: "ruchem serc", który pomaga wyzbywać się lenistwa i egoizmu oraz pogoni za wygodami i dobrami materialnymi, dzięki działaniu i służbie opartym o wiarę w Boga.

"Harcerstwo to tęsknota za czynem i miłością wyrażoną w woli zrobienia z siebie człowieka radosnego, wartościowego, rozumiejącego rolę Boga w swoim życiu. Harcerstwo to styl życia płynący z wewnętrznej potrzeby radości, piękna, dobra, prawdy, słońca, przyrody, łąk, lasów, strumieni. To zrozumienie siebie, bliźnich i Boga i przeciwstawienie się złu, które nas otacza" - wskazał ks. Szot.

Zaznaczył, że harcerz powinien sam kształtować swoją osobowość, m.in. w oparciu o wzorce z historii, takie jak bohaterskich harcerzy walczących m.in. w Powstaniu Warszawskim, ale też o codzienny przykład instruktora harcerskiego. "Nie zmarnujmy życia, nie zmarnujmy chwil, które zostały nam dane przez Boga" - zaapelował.

Ocenił też, że harcerstwu polskiemu nie potrzeba dziś dyskusji nad jego kształtem ideowym. Potrzebne są mu natomiast "prawdziwe duchowe oblicze, moc ducha, wewnętrzna wolność, by mogło bez zahamowań i bez rozterek budować swój kościec na tym, co święte, dobre i sprawdzone". "Pamiętajcie, że są nie tylko zbiórki i inne harcerskie wydarzenia, ale jest też msza święta, dom, rodzina, szkoła, miasto, koledzy, są codzienne obowiązki. Musicie je dobrze wypełniać" - wezwał harcerzy ks. Szot.

W niedzielę, na zakończenie pielgrzymki mszę dla harcerzy odprawił w Kaplicy Matki Bożej ks. Majcherek. Po modlitwie uczestnicy spotkania utworzyli na jasnogórskim dziedzińcu pożegnalny krąg.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej powstał 12 lutego 1989 r. w Warszawie. Organizacja odwołuje się do tradycji skautingu i harcerstwa polskiego, kontynuuje zasady programowe Związku Harcerstwa Polskiego z lat 1918-1939, prowadzi wychowanie w duchu chrześcijańskim. Związek skupia w swoich szeregach ok. 15 tys. harcerek i harcerzy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
8°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama