Aleksandra Stupecka, psycholog i pierwszy w diecezji płockiej instruktor stażysta modelu Creighton, wykorzystywanego w naprotechnologii - o tym, dlaczego warto podjąć wspólną, tak wnikliwą obserwację organizmu kobiety, gdy małżonkowie starają się o dziecko.
W przypadku długotrwałych starań i częstych prób zajścia w ciążę zdarza się, że ktoś zaczyna kogoś obwiniać...
Faktycznie, jest to częsty problem. Gdy instruktor dostrzega tego typu sytuację, ważne, by przekierował małżonków do odpowiedniego specjalisty, u którego mogą otrzymać odpowiednią pomoc, w razie potrzeby również psychologiczną.
Model Creighton może się wydawać trudny, czasochłonny i dlatego zniechęcający...
Na początku jest to dla pary pewnego rodzaju wyzwanie, szczególnie gdy małżeństwo ma już za sobą wyczerpujące doświadczenia związane z leczeniem niepłodności. Dlatego naszym zadaniem jako instruktorów jest motywować małżonków, by wykonali ten kolejny ważny krok. Z biegiem czasu prowadzenie obserwacji staje się jednak dla pary tak naturalne, że nie jest już żadnym obciążeniem. Małżonkowie zaczynają być autentycznie zaciekawieni tym, w jaki sposób działa ich płodność. Ucząc się modelu Creighton, podejmujemy się inwestycji na całe życie. Małżonkowie, którzy w przyszłości zaczną starać się o kolejne dziecko lub ich intencją będzie odłożenie poczęcia dziecka, będą mogli samodzielnie bazować na wiedzy, którą zdobyli podczas spotkań z instruktorem kilka lat wcześniej.
A czy dla Pani poznanie tego modelu to było duże wyzwanie? Skąd pomysł, by wziąć udział w kursie?
To było rzeczywiście duże wyzwanie. Kurs dla instruktorów modelu Creighton trwa łącznie 13 miesięcy, jest prowadzony w języku angielskim. Składają się na niego dwa tygodniowe zjazdy, dwie nadzorowane praktyki, podczas których jesteśmy poddawani ciągłej superwizji, oraz liczne egzaminy. Jeśli chodzi o mnie, kilka lat temu zainteresowałam się naturalnym planowaniem rodziny, z czasem zostałam nauczycielem metody objawowo-termicznej prof. Rötzera. Czułam jednak, że potrzebuję nowych informacji na temat modelu, który będzie w większym stopniu skierowany do małżeństw mających trudności z zajściem w ciążę. Obecnie szacuje się, że par z takim problemem jest już około 20 proc. Na moją decyzję o rozpoczęciu kursu miało także wpływ to, że na pewnym etapie swojego życia spotkałam panią doktor naprotechnolog, która bardzo mi pomogła i pokazała, jak wnikliwie patrzeć na zdrowie ginekologiczne kobiety. Nie byłoby mnie na szkoleniu również bez mobilizacji mojego męża. Przed kursem był we mnie duży lęk, przede wszystkim przed barierą językową. Z biegiem czasu jednak lęk się zmniejszał, a ciekawość i chęć zdobycia wiedzy były coraz silniejsze. Jak widać, dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych.
Diecezja płocka i nasza część Mazowsza była pod względem obecności takich instruktorów białą plamą...
Rzeczywiście, ktoś musiał zrobić ten pierwszy krok. Mocno wierzę w to, że za jakiś czas nie będę już jedynym instruktorem modelu Creighton w diecezji płockiej. Bardzo zależy mi również na tym, by podjąć współpracę z innymi specjalistami, tak, by małżeństwa starające się o dziecko mogły zostać otoczone kompleksową opieką.
Instruktor stażysta modelu Creighton przyjmuje w Centrum Psychologiczno-Pastoralnym „Metanoia” w Płocku przy ul. Kobylińskiego 21a. Na spotkania można umawiać się pod nr. tel.: 502 559 252 lub pisząc na adres: aleksandra.stupecka@gmail.com.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.