Kapłańskie rekolekcje po drogach Ziemi Świętej zakończyli księża archidiecezji warszawskiej.
Wraz z 46 kapłanami pielgrzymowali abp Kazimierz Nycz oraz bp Piotr Jarecki. Była to pierwsza diecezjalna pielgrzymka księży z Polski zorganizowana w obecnym Roku Kapłańskiego. W programie znalazły się główne sanktuaria Ziemi Świętej oraz Jordanii. Duchowym opiekunem i przewodnikiem był ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Decyzja o zorganizowaniu pielgrzymki została podjęta jeszcze przed ogłoszeniem Roku Kapłańskiego. Abp Kazimierz Nycz uważa, że jest to bardzo pożyteczna inicjatywa dla życia duchowego biskupa i kapłanów, jak również dla całej diecezji.
Zapytany o konkretne owoce pielgrzymowania kapłanów powiedział: „Byliśmy także w Jordanii, przeszliśmy szlakiem Mojżesza i Ludu Wybranego. Jeżeli 50 księży przez 14 dni słucha i czyta tę «Piątą Ewangelię», jaką jest Ziemia Święta, z całym kontekstem biblijnym i z całym kontekstem miejsc oraz wszystkich wydarzeń, które tutaj miały miejsce, to oni to poprzez swoje ambony w kościołach parafialnych zaniosą do tysięcy ludzi”. Abp Nycz nazwał tę pielgrzymkę „prawdziwymi rekolekcjami w drodze”.
Dla podkreślenia związku pielgrzymki z Rokiem Kapłańskim podczas nawiedzania Miejsc Świętych były czytane i komentowane fragmenty wystąpień Benedykta XVI skierowanych do kapłanów.
Pogłębienie wiary, doświadczenie miejsc, w których żył Pan Jezus, bardziej autentyczne spojrzenie na teksty ewangeliczne oraz duch rozmodlenia, to według abpa Nycza bezpośrednie owoce pielgrzymowania. Metropolita Warszawy jest przekonany, iż pobyt w Ziemi Świętej zaowocuje przede wszystkim w homiliach, katechezach i programach grup parafialnych. Jak dodaje, logiczną konsekwencją tego pielgrzymkowego doświadczenia powinna być decyzja proboszczów o zorganizowaniu parafialnych pielgrzymek do Ziemi Świętej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.