Prace siedmiu polskich artystów nominowanych w czwartej edycji konkursu "Spojrzenia - Nagroda Fundacji Deutsche Bank" na najbardziej interesujących twórców młodej sceny artystycznej, można od soboty oglądać w warszawskiej Zachęcie.
"Tak się złożyło, że w tegorocznej edycji konkursu nominowano twórców, których podstawowym środkiem wyrazu jest film" - powiedziała w piątek kuratorka wystawy Maria Brewińska.
Nominowani artyści to Wojciech Bąkowski, Olaf Brzeski, Bogna Burska, Wojciech Doroszuk, Anna Konik, Anna Molska i Zorka Wollny. Jedyne "niefilmowe" prace na wystawie to dzieła Olafa Brzeskiego. Artysta prezentuje trzy gabloty ze sztabami zardzewiałego metalu w środku. Brzeski znany jest jako autor instalacji oraz rzeźb wykonywanych m.in. z ceramiki, które artysta "deformuje" zrzucając z postumentów. Także praca eksponowana w Zachęcie została przez Brzeskiego artystycznie "zniszczona".
Wojciech Bąkowski i Anna Molska zdecydowali się wspólnie stworzyć instalację zatytułowaną "Ukończono" zawierającą m.in. film wideo nakręcony na opuszczonym lotnisku. Bogna Burska pokazuje swój nowy film zatytułowany "12:30" będący, jak mówi artystka, eksperymentem formalnym. Anna Konik na wystawę w Zachęcie zrealizowała nową instalację wideo - projekcje odrealnionych i zwielokrotnionych zdjęć, natomiast Zorka Wollny przygotowała "Czarny film" - próbę sfilmowania koszmaru sennego. Wojciech Doroszuk pokazuje film pt. "Special Features" złożony z fragmentów wideo, które nie weszły podczas montażu do jego wcześniejszych filmów o przemijaniu i podróżach.
Zwycięzca konkursu zostanie wybrany spośród uczestników wystawy, a jego nazwisko poznamy 22 października. Pierwsza nagroda w konkursie to 15 tys. euro, drugą nagrodą jest stypendium na pobyt w centrum Villa Romana we Florencji.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.