W tym roku mija 20. rocznica powołania Redakcji Radiowych i Telewizyjnych Programów Katolickich. Powstała ona w wyniku porozumienia pomiędzy Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski i Komitetem ds. Radia i Telewizji, podpisanego 28 czerwca 1989 roku.
Dziś, 20 września Kościół w Polsce obchodzi 43. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Źródeł powstania telewizyjnej Redakcji Programów Katolickich szukać należy wcześniej: już w 1980 roku na pierwszych miejscach list postulatów strajkujących robotników znalazło się żądanie umożliwienia Kościołowi dostępu do radia i telewizji. Postulat ten udało się zrealizować dopiero po dziewięciu latach. Pierwszym efektem prac nowej redakcji na antenie TVP był „Magazyn Katolicki” wyemitowany 26 października 1989 roku o godzinie 18.30 w TVP1.
Zarówno wówczas jak i dziś podstawowym celem Redakcji Programów Katolickich jest realizacja misji nadawcy publicznego. Polega ona m.in. na odzwierciedlaniu tego, czym żyją różnorodne wspólnoty, także wspólnoty wyznaniowe, i odzwierciedlaniu życia społeczeństwa w całej jego wielowymiarowości, także w wymiarze społecznym, kulturowym, i religijnym.
Programy Redakcji wyrażają wszystko, czym żyje Kościół Katolicki i katolicy. Uwzględniają przy tym charakter publicznego nadawcy i są adresowane nie tylko do tych, którzy przychodzą do kościoła, a do wszystkich widzów: wierzących i niewierzących, praktykujących i żyjących z dala od Kościoła. W założeniu mają być świadectwem wspólnoty i wyraźnie ukazywać punkt widzenia Kościoła na różne problemy życia społeczno-kulturowego. Mają też prezentować uniwersalizm Kościoła Katolickiego: bogate dziedzictwo wiary, kultury, katolickiej nauki społecznej i doświadczeń społecznych.
W każdym tygodniu w TVP ukazuje się osiem programów cyklicznych realizowanych przez Redakcję Programów Katolickich: w niedzielę - transmisja Mszy św. z Sanktuarium w Łagiewnikach, transmisja modlitwy Anioł Pański Ojca Świętego z Watykanu oraz program informacyjno-publicystyczny „Między Ziemią a Niebem”; w poniedziałek - magazyn społeczny „Znaki Czasu”, w środę - „Raj” - program dla młodzieży, w czwartek - „My Wy Oni” - program rodzinny; w sobotę - „Ziarno”, program dla dzieci i rodziców, i „Słowo na Niedzielę”, w niedzielę - „Słowo na Niedzielę” w wersji dla niesłyszących.
Jedną ze sztandarowych produkcji redakcji katolickiej jest program dla dzieci „Ziarno”. Program, który w założeniu ma uczyć tolerancji i otwartości na drugiego człowieka poprzez taniec, śpiew i zabawę, prowadzi aktorka Katarzyna Łaniewska, znana z serialu TVP1 „Plebania”. Stałym gościem jest też biskup Antoni Długosz, zwany „biskupem od dzieci”.
Program „My Wy Oni” mówi o problemach współczesnej rodziny, a „Raj” to popularny magazyn dla widzów poszukujących alternatywy dla relatywizmu i konsumpcyjnego stylu życia. Do lektury Pisma Świętego zachęcają autorzy programu „Słowo na niedzielę”. Z kolei program „Znaki czasu” prezentuje najciekawsze w kraju i na świecie inicjatywy środowisk parafialnych służące człowiekowi i budowaniu Kościoła jako wspólnoty.
Emitowany w niedzielne południe, po modlitwie Anioł Pański, program informacyjno-publicystyczny „Między ziemią a niebem” ma formę interaktywną - w trakcie emisji towarzyszy mu czat umożliwiający kontakt z telewidzami.
Nieznane oblicza Karola Wojtyły, czyli prywatną historię Jana Pawła II wzbogaconą wspomnieniami jego współpracowników oraz unikalnymi zdjęciami i filmami, prezentuje program „Notacje papieskie”.
Oprócz realizacji programów cyklicznych wymienianych w kolejnych porozumieniach pomiędzy Episkopatem a władzami TVP, Redakcja Programów Katolickich aktywnie uczestniczy w tworzeniu innych pozycji programowych, emitowanych zwłaszcza w dniach świąt roku liturgicznego oraz w dniach ważnych wydarzeń religijnych i społecznych. Szczególnie istotny był udział redakcji w obsłudze medialnej papieskich pielgrzymek: Ojca Świętego Jana Pawła II i obecnego papieża Benedykta XVI.
Pielgrzymki Jana Pawła II w TVP oglądała zawsze wielomilionowa widownia. Pogrzeb Ojca Świętego na antenie TVP1 śledziło ok. 15 mln widzów. „Na pewno była to chwila, która się nie powtórzy, ale która raz jeszcze udowodniła nam, że nasza obecność w mediach ma bardzo głęboki sens” - mówił w rozmowie z KAI ówczesny kierownik Redakcji Katolickiej TVP o. Andrzej Majewski.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.