Stan dwóch górników w szpitalu św. Barbary - krytyczny

Stan dwóch z sześciu pacjentów hospitalizowanych w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu po piątkowej katastrofie w kopalni "Wujek", jest krytyczny. Rokowania co do nich, lekarze określają jako: "bardzo poważne".

Jak poinformował podczas poniedziałkowego briefingu zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu Tadeusz Bold, pacjenci umieszczeni w klinicznym oddziale intensywnej terapii są wentylowani mechanicznie. "Rokowanie jest bardzo poważne" - zaznaczył Bold.

Dwaj kolejni górnicy przebywający na oddziale chirurgii ogólnej i urazów wielonarządowych są przytomni, nie mają istotnych zaburzeń krążeniowo-oddechowych, a ich stan określany jest jako stabilny. Sosnowieccy lekarze na bieżąco konsultują się odnośnie ich leczenia ze specjalistami z Centrum Leczenia Oparzeń (CLO) w Siemianowicach Śląskich.

Być może, jeśli stan obu mężczyzn na to pozwoli, a ewentualny transport nie będzie zagrażał ich zdrowiu, zostaną przewiezieni do CLO. Chodzi o specjalistyczne leczenie oparzeń możliwe w ośrodku w Siemianowicach. Ostateczne decyzje w sprawie ich przewiezienia mają być podjęte - z udziałem kierownictwa "oparzeniówki" - jeszcze w poniedziałek.

Jak zaznaczył Bold, jeden z pozostałych dwóch pacjentów "w stanie ogólnym dobrym, pod stałą opieką psychologów" - przebywający na oddziale chorób wewnętrznych - być może zostanie wypisany wkrótce do domu. Drugi z nich - hospitalizowany na oddziale pulmonologii - "także na pewno w tym tygodniu opuści szpital".

W sosnowieckiej placówce przebywa sześciu górników. Najwięcej poszkodowanych - 18 - leży w CLO, pozostali: w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu (czterech), w Rudzie Śląskiej (siedmiu), w Siemianowicach Śląskich (trzech), Chorzowie (dwóch) oraz Łęcznej (Lubelskie - jeden).

Stan najbardziej poparzonych górników, którzy po katastrofie trafili do "oparzeniówki", jest stabilny. Dwaj najciężej ranni utrzymywani są tam w stanie sedacji, czyli snu, który pomaga w ich leczeniu. W poniedziałek część lżej poparzonych była w komorze hiperbarycznej, co łagodzi ból i pomaga w leczeniu ran.

Niewykluczone, że wkrótce do CLO trafią także inni ranni w wypadku górnicy, którzy są obecnie w innych szpitalach, m.in. w Sosnowcu. Do Siemianowic, dzięki decyzji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, trafił już potrzebny sprzęt, by przyjąć kolejnych pacjentów. Do CLO przywieziono m.in. dodatkowe respiratory - jako ew. zabezpieczenie, na wypadek gdyby stan rannych się pogorszył.

W piątek w rudzkiej części kopalni "Wujek" doszło do zapalenia się metanu. W dniu katastrofy zginęło 12 górników. W sobotę kolejna osoba zmarła w szpitalu. Według ostatnich danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w szpitalach przebywa obecnie 41 górników. Wcześniej podawano, że to 40 osób.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
wiecej »